سه دلیل اصلی پرداختن به تحقیقات علمی شتر

نویسنده: برنارد فای

اخیرا مطالب علمی شتر به سه دلیل عمده مورد علاقه دانشمندان می باشد.
۱- شتر یک مدل بیولوژیکی خارق العاده برای زیست شناسانی است که در علوم پایه فعالیت می کنند از جمله ایمونولوژی (ساختار بی نظیر ایمونوگلوبولین ها) ، خون شناسی (رفتار چشمگیر خون در صورت کم آبی یا تلاش) ، پروتئومیک (حضور پروتئین های خاص در شیر شتر) ، فیزیولوژی (مکانیزم سازگاری با آب و هوای بیابان یا منابع کم مغذی) ، فارماکولوژی (ویژگی دارویی) یا ژنومی (ژن سازگاری با محیط).

۲- شتر قادر است در شرایط بیابانی به عنوان حیوان چند منظوره ، شیر ، گوشت ، پشم ، چرم ، انرژی و غیره تولید کند ، به عنوان مثال ، وی قادر است تولید کارآمدتر از سایر گونه های اهلی محصولات تکنولوژیک جانوری در شرایط آب و هوای خشک داشته باشد. در این راستا برخی تحقیقات کاربردی به عنوان ویژگی های جدید در فرآوری شیر شتر ، تأثیر تشدید در تولید شتر ، استفاده از بیوتکنولوژی های تولید مثل ، مدیریت تخصصی مزرعه شتر (شتر مسابقه ای ، شتر شیری ،فید لات(شتر گوشتی)) ، کنترل بیماریها و رویکرد اکوپاتولوژیک.

۳ – شتر عنصری از اکوسیستم کویر است که شامل تغییرات آب و هوایی ، جهانی شدن اقتصاد ، تغییر در سیستم های تولید و شیوه های دامداری است. برخی از مطالعات در مورد نقش شتر در مبارزه بیابان زایی ، ارزش افزوده شتر در بهره وری صحرا ، خدمات اکوسیستم کشاورزی شتر ، ارزش گذاری محصولات شتر در کل کالاها و غیره.

شتر به عنوان یک مدل بیولوژیکی ، به عنوان یک حیوان مولد برای تأمین غذا در منطقه کویر ، یا به عنوان عنصری از اکوسیستم کویر نشان می دهد که این حیوان ارائه شده به شرایط کویر می تواند به جنگ بیابان زدایی و امنیت غذایی برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *