تاریخچه معرفی شتر در اروپا

دکتر عدالرزاق کاکار

مجموعه ای از داستان های شتر از مناطق مختلف جهان

شتر که بیشترین ارتباط را با آب و هوای کویر دارد ، در واقع ارتباطات منحصر به فردی با اروپا دارد. رومی ها اولین معرفی شترهای عربی (یک کوهان) را به احتمال زیاد به عنوان حیوانات خانگی انجام دادند ، اما شواهد باستان شناسی نیز استفاده از آنها را به عنوان حیوانات کار در بلژیک در دوره روم تأیید می کند.

برخی ارجاعات بسیار قدیمی در مورد شترها در اوایل قرون وسطی در اروپا موجود است. ویزیگوتها و قبایل دیگر ممکن است آنها را وارد اروپای غربی کرده باشند. در فرانسه ، پادشاه مروینگین کلوتیر قبل از اعدام ، ملکه برونهاوت خود را روی شتر رژه برد. اعراب و بربرها در اوایل قرن هشتم شترهایی را با خود آوردند ، اما گله داری شتر در آن مناطق هرگز شکوفا نشد. پادشاه Hohenstaufen در سیسیل و جنوب ایتالیا از شتر استفاده کرد.

چندین تلاش برای معرفی شتر به اروپا در اوایل دوره مدرن وجود داشت. حدود سال ۱۶۲۳ یک گله کوچک از شترهای متعلق به پادشاه جیمز روزانه در پارک سنت جیمز چرا می کرد. فیلیپ اسپانیایی باغ وحش کوچکی را در باغهای کاخ خود در آرنجوئز با ۴ شتر که در دهه ۱۵۷۰ از آفریقا به آنجا آورده بود ، نگهداری کرد. ثابت شد که آنها در کارهای ساختمانی مفید بودند ، بنابراین تعداد بیشتری از آنها پرورش یافتند تا حدود ۴۰ سالگی وجود داشت. فردیناند دو مدیچی ، دوک بزرگ توسکانی ، در سال ۱۶۲۲ شترهای وارداتی را برای استفاده از حیوانات بسته معرفی کرد. آخرین گله در حوالی پیزا ماند تا جنگ جهانی دوم که سربازان برای مصرف گوشت آنها را کشتند.

در قرن نوزدهم اسپانیا شترهای وحشی در باتلاق های دلتای گوادالکوویر وجود داشت. گفته می شود آنها توسط ارتش انگلیس در جنگ شبه جزیره در آنجا رها شده اند. روش دیگر و کمتر عاشقانه ، آنها در اصل در سال ۱۸۲۹ به استان کادیز وارد شده اند تا در پروژه های راه سازی و سایر پروژه ها کار کنند. تلاشهای کوتاه مدت دیگری نیز برای معرفی شتر در اسپانیا ، لهستان و جاهای دیگر انجام شد.
منبع
شتر (کتاب) نوشته رابرت اروین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *