روانشناسی شتر – قسمت اول

آنگشومن داس گوپتا
مسئول دامپزشکی و تیم ایمنی غذا در صنعت امارات برای شیر و محصولات شتر “Camelicious”

صبح در مزرعه همه چیز در سکوت فرو رفته بود. همه چیز طبق معمول در جریان بود. پس از چند ساعت ، نظافتچی های محل چرای شتر هنگام تلاش برای شستن مجرای تغذیه و آب ، خبر از بی آب بودن منبع آبی دادند. نظافتچی ها و ناظران فورمن را صدا می زدند و تیم تعمیر و نگهداری بررسی می کردند تا آب تأمین شود. تیم تعمیر و نگهداری بسیار کارآمد ما کل سیستم آب را بررسی کرد و گزارش داد که کسی شیر متصل به مخازن اصلی را باز کرده است که تمام آب مخازن را تخلیه شده است.

بنابراین ، سوال اصلی این بود که چه کسی این قدر حماقت کرده تا تمام آب را از کل مخزن تخلیه کند؟ همه به دنبال مقصر بودند. ما نتوانستیم او را پیدا کنیم اما بعد از چند روز ماجرا دوباره تکرار می شود. در حالی که همه سر خود را می خاراندند ، یک شب نگهبانان، شب هنگام مقصر را در حالی که قصد باز کردن شیر آب را داشت ، گرفتار کردند. یکی از شترهای ما بود. شب که همه خوابند ، این مادر شیطون از محل چرا بیرون می رود و چند علف را که در اینجا و آنجا در اطراف مزرعه موجود است چرا می کند و اگر احساس تشنگی کند ، شیر آب را باز می کند و مستقیماً آب را از آن می نوشد. اگرچه او می تواند شیر را به طرز ماهرانه ای باز کند ، اما نمی دانست چگونه آن را ببندد یا قصد بستن آن را نداشت. بنابراین ، تمام آب در شب تخلیه می شود و چون مزرعه ما در وسط بیابان است ، آب خیلی زود خشک می شود.

سوالی که در اینجا باید بپرسید این است که ، از بین هزاران حیوان ، چگونه او موفق به بیرون آمدن از محل چرا شد؟ پاسخ در طراحی محل چرا نهفته است. نحوه طراحی محل چراگاه ما در صورتی است که شتر بخواهد، می تواند به راحتی از آنجا خارج شود زیرا نرده های اطراف آن برای یک شتر بسیار کوتاه است. اما به طور معمول آنها این کار را نمی کنند و چرا چنین است؟ برای پاسخ دادن به آن باید روانشناسی شتر را درک کنیم.

شترها برای چریدن در صحراها و سفر در مسیری بسیار طولانی در روز برای جستجوی غذا می رود. اگر خوب فکر کنیم ، چشم انداز مناطق کویری به گونه ای است که تقریباً هیچ مانعی برای عبور از آن یا پرش از آن وجود ندارد. از آنجا که آنها مجبور نیستند خود را در حصارها مشغول کنند ، معمولاً تمایل به عبور از هیچ حصاری را ندارند حتی اگر یک پا یا بالاتر باشد. حتی در مزرعه ما دیده ایم که اگر طنابی روی زمین افتاده باشد ، شترها حتی خیلی تمایلی به عبور از روی آن ندارند. با درک اینکه روانشناسی توانستیم نرده های مزرعه را پایین تر نگه داریم که باعث صرفه جویی زیادی در مصالح ساختمانی و هزینه ساخت می شود. با این حال ، هر از چند گاهی حیوانات شیطانی داریم که دوست دارند از روی نرده ها بپرند. یکی از این موارد در مزرعه ما یک شتر نر قد بلند (تقریباً ۴ ساله) از حصار عبور کرده و به محل چرای حیوانات ماده (تقریبا ۴ ساله) رفته بود و سه نفر از آنها را باردار کرده بود. ما فقط بعد از اینکه ماده ها نزدیک به زایمان بودند ، متوجه آنها شدیم.

نکته اصلی این است که درک روانشناسی حیواناتی که می خواهید با آنها کنار بیایید بسیار مهم است. اگر بتوانید حیوانات را درک کنید می تواند به شما یک مزیت بزرگ نسبت به دیگران بدهد. با این حال ، برخی حیوانات در آنجا وجود خواهند داشت که متفاوت خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *