شیر شتر و درمانی مشابه انسولین برای دیابتی‌ها

ایسنا/خراسان جنوبی در تحقیقات مشخص شده که شیر شتر خواص بسیاری از جمله خواصی مشابه انسولین برای دیابتی‌ها دارد؛ حال که خراسان جنوبی خاستگاه پرورش شتر است، می‌توان از این خواص برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر استفاده کرد.

مقدار تولید شیر بوسیله شتر بین ۳.۵ لیتر در شرایط بیابان تا ۴۰ لیتر در شرایط بسته گزارش شده است. در مقایسه با شیر گاو شیر شتر دارای دارای ویتامین C خاکستر ، سدیم ، پتاسیم ؛ فسفر ؛ روی ، آهن و منگنز بیشتری است . همچنین چربی شیر شتر نسبت به گاو دارای اسید چرب اشباع کمتری است.

خراسان جنوبی از جمله استان‌های مهم پرورش شتر است که در سال‌های اخیر به حوزه تولید صنعتی فرآورده‌های آن توجه شده تا با خروج از حالت سنتی ارزش افزوده بیشتری برای شتردارانی که از عدم حمایت‌ها در این سال‌ها رنج برده‌اند، تولید کند.

بسیاری از کشاورزان از بازار مصرف دور هستند و میزان شیری که روزانه از آنان جمع‌آوری می‌شود، متناسب با تولید استان نیست.

محمود اشرفی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود.

وی افزود: شیر شتر به دلیل خواصی که دارد باید به عنوان شیر خشک صادر شود و این شیر چندین برابر شیر گاو کلسیم، فسفر و آهن دارد و از همه مهم‌تر انسولینی که در شیر شتر موجود است برای درمان دیابت مفید است.

اشرفی با بیان اینکه این شیر تاثیرات زیادی برای درمان هپاتیت و سل داشته و برای مداوای بسیاری از امراض صعب العلاج مفید است، اظهار کرد: شهرستان نهبندان رتبه اول شترداری در استان را دارد و پس از آن شهرستان‌های طبس، خوسف، بشرویه و سرایان به ترتیب پیشرو در پرورش شتر هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: توسعه شتر در کشور مانند توسعه گاو و گوسفند ساده نیست چراکه دوره آبستنی و پرورش آن طولانی است و درصد نرخ رشد جمعیت شتر کند است اما پتانسیل استان با توجه به کمبود آب و کویری بودن، برای پرورش شتر مناسب است.

اشرفی یادآور شد: خراسان جنوبی دومین استان کشور در جمعیت شتر است اما به دلیل نبود کشتارگاه به صورت زنده از استان خارج و به استان‌های تهران، اصفهان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، سمنان و قم ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *