پروژه شیر شتر (CamelMilk)، پروژه اروپایی برای نوآوری با شیر شتر

شتر در جزائر قناری (اسپانیا) Oasis Wildlife Fuerteventura

موسسه کاتالان IRTA فن آوری های موجود در مورد  فرآوری لبنیات را با ویژگی های شیر شتر تطبیق می دهد

CamelMilk یک پروژه اروپایی است که توسط موسسه تحقیقات و فناوری Agrifood کاتالان (IRTA) هدایت می شود و هدف آن افزایش ارزش شیر شتر و مشتقات آن ، از تولید شیر گرفته تا مشتقات نوآورانه لبنی با کیفیت بالا است.

برای انجام این کار ، این پروژه به کلیه مراحل تولید ، از بهبود در سیستم های تولید شیر شتر و همچنین ایجاد کلیه مقررات بهداشتی مربوط به تولید، اجرا و بهره برداری از این محصولات نوآورانه در منطقه مدیترانه ای و مطالعه پذیرش توسط مصرف کنندگان و همچنین طرح توجیهی تجاری میپردازد.

نقش IRTA ، علاوه بر هماهنگی پروژه ، انجام مطالعات در آزمایشگاه، با هدف انطباق فن آوری های موجود فرآوری شیر با ویژگی های افتراقی شیر شتر با توجه به سایر موارد یعنی شیرهایی که در بازار اروپا در حال حاضر موجود است. این کارها در کارخانه  لبنیات واقع در مرکز IRTA در مونلس (خیرونا) انجام می شود.

خانم دکتر مارتا گارون هماهنگ کننده پروژه از IRTA توضیح  میدهد که تبدیل شیر شتر به پنیر پیچیده تر از شیر گاو ، گوسفند یا شیر بز است ، زیرا شیر شتر دارای کازئین کمتر و ترکیب بیشتر شبیه به شیر انسان است.

از جمله نتایجی که انتظار می رود حاصل شود دستیابی به تولید پایدار شیر شتر و محصولات مشتق شده از آن (ماست یا پنیر و غیره) ، با کیفیت بالا ، سالم و ایمن در سطح اروپا است.

همچنین انتظار می رود که بتواند زنجیره ارزش این ماده غذایی را در منطقه مدیترانه افزایش دهد و به بهبود کیفیت ، مصرف غذاهای سالم و افزایش اعتماد مصرف کننده به این محصول کمک کند.

پیش نویس

اجرای پروژه شیر شتر CamelMilk سه سال به طول خواهد انجامید که در آن ۱۴ شریک از مجموع هفت کشور شرکت خواهند کرد: الجزایر ، آلمان ، کرواسی ، فرانسه ، ایتالیا ، ترکیه و اسپانیا. علاوه بر IRTA ، یکی دیگر از شرکای اسپانیایی Oasis Wildlife Fuerteventura نیز در این پروژه شرکت می کند.

منبع:https://innovadores.inndux.com/es/camelmilk-el-proyecto-europeo-para-innovar-con-la-leche-de-dromedaria/?fbclid=IwAR3RtkriDsJIak3VGV1rfyIY56KtoVBjxO4Ogsp2ro1uv4kfZvBh0wUKBHs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *