اهمیت شیر شتر برای سلامت انسان – معرفی دو مقاله کاربردی

شیر شتر قرن ها توسط شترداران و عشایر به صورت دارویی استفاده می شد، در بیست سال گذشته بسیاری از مطالعات استفاده از شیر شتر در درمان بیماری های انسانی را گزارش کرده اند. در قزاقستان از شیر شتر و فرآورده های شیر تخمیر شده (شوبات)(چال در ایران) به عنوان داروی بیماری های معده و روده استفاده میکنند.

شیر شتر ۵۰۰۰ سال است که در آسیا و آفریقا به دلیل فوایدی که برای سلامتی انسان دارد ، شناخته شده است. بنابراین ، نه تنها به عنوان غذا مصرف می شود ، بلکه یک راه حل درمانی نیز محسوب می شود. بسیاری از مطالعات گزارش کرده اند که شیر شتر دارای غلظت بسیار بالایی از اسیدهای چرب تک و چند غیراشباع ، آلبومین سرم ، لاکتوفرین ، ایمونوگلوبولین ، ویتامین های C و E ، لیزوزیم ، منگنز و آهن و همچنین هورمون انسولین است. بنابراین می توان شیر شتر را به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری های انسان تجویز کرد. ثابت شده است که به عنوان یک کاربرد مفید در معده و اختلالات روده ، دیابت نوع ۱ ، آلرژی غذایی قابل استفاده است. علاوه بر این ، شیر شتر برای کاهش سطح کلسترول در خون ، جلوگیری از بیماری پسوریازیس ، بهبود التهاب در بدن ، کمک به بیماران مبتلا به سل ، کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان ، کاهش رشد سلولهای سرطانی ، و برای درمان اوتیسم استفاده میشود. حتی بیمار می تواند از فاکتورهای بیولوژیکی موجود در شیر شتر بهره مند شود ، مزایای بالقوه شیر شتر برای سلامتی باید مورد مطالعه بیشتر قرار گیرد.

مقاله Importance of camel milk for human healthاز لینک زیر دانلود کنید: https://www.ejfa.me/index.php/journal/article/view/1024

مقاله:

Camel Milk as an Amazing Remedy for Health
شیر شتر به عنوان یک داروی شگفت انگیز برای سلامتی

از لینک زیر دانلود کنید:

http://bjas.bajas.edu.iq/index.php/bjas/article/view/237/179

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *