چگونه توسعه شیر شتر ممکن است باعث احیای شتر و شترداری شود.

نویسنده: جاسودارا  بانرجی

با کاهش شدید جمعیت شتر در هند ، افزایش تقاضا برای محصولات شیر آن می تواند به احیای تعداد آنها و معیشت دامدارانشان کمک کند.

BIKANER, RAJASTHAN, INDIA – 2016/03/30: A man milking a camel at the National Research Center on Camels at Bikaner. (Photo by Dinesh Gupta/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

زمانی نه چندان دور زمانی که تنها وسیله حمل و نقل در بیابان های غرب هند شتر بود. صدها هزار نفر از این حیوانات قادر به عبور در زمین های ناهموار و آب و هوای بد بودند و  قرنها مردم و کالاها را در سراسر گجرات و راجستان حمل می کردند ، در حالی که مزارع را شخم می زدند و محصولات و تجهیزات را در کشورهای همسایه پنجاب ، هاریانا ، اوتار پرادش و مادیا پرادش حمل می کردند.

سپس بزرگراه ها آمدند – درست در فاصله سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ ، راجستان ۴۱۱۶ کیلومتر بزرگراه با هزینه “۱۳،۶۱۴ کرور” احداث کرد – اتوبوس ها ، کامیون ها و تراکتورها را به همراه آورد. شتری که به نظر می رسید به اندازه تپه های شنی جدایی ناپذیر از غرب هند است ، به سرعت خود را بی ربط و ناخواسته دانست و گله داران ضرر داشتن شترها را احساس کردند.

ایلزه کوهلر-رولفسون ، بنیانگذار شرکت شتر کاریزما ، که در صدری ، راجستان مستقر است ، می گوید وقتی دیگر شترها وسلیه ای برای حمل و نقل نبودند ، شترداران شروع به رها کردن حیوانات خود کردند زیرا آنها قادر به درآمدزایی برای نگهداری آنها نبودند و به دنبال وسایل جایگزین امرار معاش بودند. برخی از شترداران به منظور کسب درآمد، مخفیانه شتر را برای گوشت می فروختند. هیچ کس در مورد آن حرف نمیزد، زیرا این امر برخلاف هنجارهای اجتماعی آنها بود. اما نداشتن منبع درآمد دیگر به این معنی بود که آنها باید چشم خود را بر روی این سنت ببندند.

با هدف جلوگیری از این کشتار غیرقانونی ، دولت راجستان در سال ۲۰۱۴ شتر را به عنوان حیوان دولتی اعلام کرد و فروش آن را به ایالات دیگر متوقف کرد. به طور سنتی ، رایکاها – که قرن ها دامدار شتر بوده اند – حیوانات خود را برای کشتار نمی فروختند. شترهای نر در نمایشگاه گاو پوشکار به عنوان حیوانات غیر قابل استفاده  برای کشورهای همسایه فروخته می شدند و قیمت های خوبی داشتند. اما تأثیر تصمیم دولت کاهش چشمگیر قیمت ها بود: از ۱۰،۰۰۰ به `۱۵،۰۰۰ برای یک شتر نر ، قیمت ها به` ۱۰۰۰ کاهش یافت. ساندیپ بالی ، عکاس و هنرمندی که چندین سال است که زندگی رایکاها را مستند می کند و از نزدیک با مردم برای حیوانات (PFA) در سیروهی راجستان همکاری می کند ، می گوید این یک فاجعه برای رایکاها بوده است. از آنجا که بزرگراه ها از این ایالت عبور می کنند ، راه های مهاجرت سنتی رایکاها را به هم می زنند. شما نمی توانید با ۳۰۰۰ حیوان از چندین بزرگراه عبور کنید.

اثر ترکیبی این تحولات باعث شده است که جمعیت شتر در هند کاهش چشمگیری داشته باشد ، در مقایسه با زمانی که راجستان تنها در سال ۱۹۸۳ محل زندگی ۷۵۶ هزار نفر شتر بود. بر اساس ۲۰ سرشماری دام ، جمعیت شتر در این ایالت کاهش یافت. بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ با ۳۴٫۶۹ درصد خیره کننده. در سال ۲۰۱۲ ، ۳۲۶ هزار نفر شتر در راجستان وجود داشت که در سال ۲۰۱۹ به ۲۱۳ هزار نفر کاهش یافت. در گجرات ، جمعیت از ۳۰،۰۰۰ به ۲۸،۰۰۰ ، در Haryana از ۱۹،۰۰۰ به ۵۰۰۰ و در اوتار پرادش از ۸۰۰۰ تا فقط ۲۰۰۰ کاهش یافت.

آنچه در معرض تهدید قرار گرفته است ، در کنار جمعیت شتر ، معیشت جوامعی مانند راباری ها ، فکیرانی جتس ، ساماس و سودها است که برای چندین نسل گله دار بوده اند. دامداران از نظر طبیعی  معمولاً با گله های خود در امتداد حدود ۲۵۰ کیلومتر تا ۳۰۰ کیلومتر حرکت می کنند تا حیوانات بتوانند از انواع مختلف پوشش گیاهی تغذیه کنند. مسیرها و توقف آنها با توجه به فصل و در دسترس بودن آب و غذا برای حیوانات متفاوت است. “رایکاها ، که زیرمجموعه ای از رابرسی ها هستند ، دانش زیادی در مورد این حیوانات ، رفتار و عادات غذایی آنها دارند. آنها معتقدند که آنها توسط پروردگار شیوا برای مراقبت از شتر ایجاد شده اند. ” “این پیوندی است که آنها با حیوانات دارند و شترها در هند وحشی نیستند ، آنها حیوانات اهلی هستند. آنها به تنهایی نمی توانند در طبیعت زنده بمانند. “

PFA ، سیروهی ، بزرگترین مرکز امداد شتر در کشور را دارد و نقش مهمی در واکسیناسیون و درمان های پزشکی آنها داشته است. بالی ، که به افزایش آگاهی و بودجه کمک می کند ، می گوید که جمع آوری پول برای منافع گاوها ، اما نه شتر ، همیشه بسیار آسان تر است. “من دیده ام که چقدر برای دامداران برنامه ریزی برای سفرهای خود در طول صدها مایل در طول چند ماه دشوار است ، چه در ایالت هایی مانند مادیا پرادش ، جایی که حیوانات را برای چرا می بردند ، و چه به نمایشگاه پوشکارو اگر آنها قادر به فروش هیچ حیوانی و درآمدزایی نباشند ، برای آنها بسیار دشوار است. “

کهلررولفسون ، دامپزشک آلمانی ، که این مبارزه برای بقا را به راه انداخت ، همراه با هانوانت سینگ راتوره ، اهل جودپور ، تشکیل شرکت شیر شتر کاریزما را آغاز کرد. کوهلر-رولفسون به یاد می آورد: “در سپتامبر ۱۹۹۰ بود که به هند آمدم.” “من انتظار نداشتم که این مدت طولانی بمانم.” هدف فروش محصولات شیری شتر بود که می تواند منبع درآمد دامداران باشد. وی افزود: “ما شیر شتر منجمد را که در یخ بسته بندی شده و مستقیم به مشتریان می فروشیم. مشتری های ما معمولاً والدین کودکان اوتیسم ، بیماران سرطانی یا مبتلایان به آلرژی غذایی هستند. ما همچنین پنیر شتری تولید کرده ایم که دارای طعم بسیار خوب و ماندگاری بیشتری است و بنابراین حمل آن آسان تر است. ما احساس می کنیم شیر شترپتانسیل به عنوان یک ماده غذایی سالم را دارد.

شیر شترهای هند بسیار متفاوت از مثلاً همتایان آنها در خاورمیانه است. از آنجا که دام توسط دامداران پرورش می یابد ، شترها در گجرات و راجستان در محیط بسته نگهداری نمی شوند (مانند خاورمیانه) و از آنها با علوفه استاندارد تغذیه نمی شود که به گاوها و گاومیش های تولید کننده شیر در هند داده می شود. در عوض ، حیوانات در مناطق وسیعی چرا میکنند و از طیف وسیعی از گیاهان طبیعی که اغلب دارای خواص دارویی هستند تغذیه می کنند. این رژیم غذایی تضمین می کند که شیر شتر سه برابر ویتامین C غنی تر و غنی از بسیاری از مواد معدنی کلان و خرد (مانند آهن ، روی ، مس ، سدیم ، منیزیم ، منگنز و پتاسیم) در مقایسه با شیر گاو است. سطح لاکتوز کمتری دارد و به همین دلیل توسط افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند ، هضم آنها راحت تر است. محتوای لاکتوفرین به جلوگیری از آرتروز کمک می کند ، در حالی که انسولین طبیعی (مانند پپتیدها) به دیابت کمک می کند. همچنین اثرات مفیدی بر روی کودکان اوتیسم دارد.

این خواص در ایجاد بازار جهانی شیر شتر بسیار موثر بوده است. طبق گفته IMarc ، یک شرکت تحقیقاتی بازار مستقر در ایالات متحده ، در سال ۲۰۱۹ بازار جهانی محصولات لبنی شتر به ارزش ۵٫۹۸ میلیارد دلار رسیده است و انتظار می رود در ۲۵-۲۰۲۰ رشد متوسطی داشته باشد. “قیمت شیر شتر در مقایسه با شیر سنتی گاو به طور قابل توجهی بالاتر است ، زیرا تولید شیر شتر از شیر گاو کمتر است و هزینه های تولید شتر نیز در مقایسه با گاو بیشتر است. فواید بی نظیر آن برای سلامتی ، به طور قابل توجهی مهمتر از قیمت آن است.

با این وجود ، علیرغم خواص مفید و پتانسیل آن به عنوان یک محصول قابل فروش، شیر شتر به فروش نمی رسد. “نوشیدن شیر در بین دامداران شتر معمول است، اما در خانواده های دیگر این شیر متداول نیست. این به این دلیل است که دامهای زیاد دیگری وجود دارند ، که گاوها بیشترین آنها هستند. ” “شیر شتر نیز کمی شور است ، که ممکن است مورد پسند همه نباشد.” Divyesh Ajmera ، بنیانگذار DNS Global Foods ، می گوید که شیر به طور سنتی توسط لبنیات محلی بر اساس محتوای چربی تهیه می شود. وی می گوید: “شیر شتر چربی کمی دارد و بنابراین بر همین اساس قیمت گذاری بالایی ندارد.” “اندازه گیری میزان چربی روش صحیحی برای فروش محصول نیست. آنچه مهم است میزان مواد مغذی است. “

بنابراین ، آن شیری که از مصرف شترداران باقی می ماند در غذاخوری های کوچک و غرفه های چای در راجستان و گجرات فروخته می شد. اجمرا می گوید که تنها پس از دیدار رهبران جوامع شتردار با مقامات دولتی ، شیر شتر را به عنوان غذای مناسب برای مصرف انسان مطرح کردند و در دسامبر ۲۰۱۶ اداره ایمنی مواد غذایی و استاندارد هند (FSSAI) استانداردهای شیر شتر را تعیین کرد که به صورت تجاری فروخته شود. این راه را برای کارآفرینان – مانند راثی و اجمرا – فراهم کرد تا تهیه و فروش شیرشتر را در سطح تجاری آغاز کنند.

گله دارانی که اکنون شیر شتر می فروشند از درآمد بیشتری بهره مند می شوند و تمایل بیشتری برای نگهداری تعداد بیشتری از شترها را دارند. به عنوان مثال ، ساوانت دوواسی یک دامدار در منطقه گاندیناگار گجرات است و اکنون هر روز حدود ۵۵ لیتر به شرکت آدویک عرضه می کند. وی گفت: “من قبل از شروع تهیه شیر به آدویک ، فقط ۱۵ شتر داشتم. اکنون که درآمد ثابت دارم و تقاضای مداوم شیر وجود دارد ، من شتر بیشتری خریده ام و در مجموع ۳۵ نفرشتر دارم.

شرکت آدویک از حدود ۲۰۰ دامدار در مناطق مختلف گجرات و راجستان شیر شتر تهیه می کند و روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر جمع می کند. شیر مایع به صورت منجمد به مصرف کننده نهایی فروخته می شود یا به صورت یخ زده خشک شده و به صورت پودر فروخته می شود. DNS Global Foods همچنین شیر شتر را به صورت فریز شده به فروش می رساند. آجمرا می گوید: “این روش در هند رایج نیست ، اگرچه به حفظ مواد مغذی غذا کمک می کند زیرا از حرارت برای خشک کردن آن استفاده نمی شود.” “با این حال ، تهیه و تولید آن گران است.” این شرکت قطعات دستگاه های خود را از آلمان وارد می کند ، در حالی که ساخت و مونتاژ آن در هند انجام می شود.

Divyesh Ajmera CEO, DNS Global Foods Shot in his office in Vadodara, Gujarat.

و این تامین شیر نیست که هر دو این کارآفرینان نگران باشند، بلکه  تقاضا موجب نگرانی است. زیرا تا زمانی که تقاضا رشد نکند ، شرکت ها قادر به تهیه مقادیر بیشتری شیر درهر روز نخواهند بود و دامداران نمی توانند با آنها اعتماد کنند. این واقعیت که قیمت شیر شتر بسیار بالاتر از شیر گاو است نیز موضوعی است که درخواست مصرف کننده را کاهش می دهد. به عنوان مثال ، یک بطری ۲۰۰ میلی لیتری شیر شتر از آمول ۲۵ روپیه است ، در حالی که شیر گاو برای یک لیتر حدود ۴۵ روپیه است. به همین ترتیب ، بسته ۲۰۰ گرم پودر شیر شتر از شرکت آدویک ، ۱،۶۶۲ روپیه قیمت دارد.

روزانه بین ۱۵۰۰۰ لیتر تا ۲۰،۰۰۰ لیتر شیر در دسترس است و احتمال رشد ۲۰ برابر وجود دارد. ” “چالش ایجاد تقاضا است. وقتی کار را شروع کردیم ، مردم نمی دانستند که شیر شتر حتی خوراکی است. امروزه اکثر مردم حداقل از فواید آن مطلع شده اند. به محض افزایش تقاضا ، پرورش دهندگان نیز شروع به نگهداری شتر بیشتری می کنند و سپس شیر بیشتر در دسترس خواهد بود. “

کوهلر-رولفسون از شرکت کاریزما شتر می گوید اگرچه فروش شیر شتر برای برخی از دامداران خوب بوده است ، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها هنوز از آن بهره مند نیستند. او می گوید: “من با ده ها شتردار که می خواهند شیر خود را بفروشند تماس می گیرم ، اما تقاضای جذب اضافی وجود ندارد.” “برخی از ابتکارات دولت باید برای ایجاد معیشت وجود داشته باشد و پول برای تهیه شیر شتر هزینه شود ، تا ارزش آن مشخص شود. تابلوهای بازاریابی دولتی برای محصولاتی مانند جوت(کنف هندی) ، چای و قهوه وجود دارد که باعث تبلیغ آنها می شود. باید چیزی مشابه برای شیر شتر وجود داشته باشد. اگر تقاضا برای این محصول افزایش یابد ، همه چیز در جای خود قرار می گیرد. “

او همچنین احساس می کند که کار بر روی شیر شتر به شدت به سرمایه گذاری اجتماعی نیاز دارد  “این میتواند دارای منافع بسیار زیاد باشد – نه از نظر بازدهی مالی که مدتی طول می کشد – بلکه با توجه به معیشت مردم ، حفاظت از شتر و تنوع زیستی و همچنین تأمین غذای بسیار سالم.

“آجمرا معتقد است که تقاضای شیر شتر بر اساس هوس نیست و آمده است که بماند. او می گوید: “این یک غذای برتر است.” اما ، درعین حال ، هرگز به شیر مصرفی اصلی تبدیل نخواهد شد ، زیرا ما با شیر گاو و گاومیش بزرگ شده ایم و به مزه آن عادت کرده ایم. با این حال ، او احساس می کند اگرسبد محصولات را متنوع  کند تا شیر به عنوان ماده دیگری در محصولات دیگر مانند شکلات ها و غلات استفاده شود ، می تواند به افزایش تقاضای آن کمک کند.

دامداران شتر گجرات و راجستان سنت های چند صد ساله خود را تغییر داده و برای زنده ماندن به فروش شیر شتر روی آورده اند. اینکه آیا مصرف کنندگان شیر برای کمک به احیای شتر سلیقه خود را تغییر می دهند یا خیر هنوز مشخص نیست.

منبع: https://www.forbesindia.com/article/forbes-lifes/how-the-camel-milk-trend-may-save-the-camels/63295/1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *