آیا نوشیدن شیر شتر در صبحانه می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند؟

آیا نوشیدن شیر شتر در صبحانه می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند؟

نویسنده: Minakshi Chaudhary, R&D Manager, Aadvik Foods

همه ما آداب و رسوم را شنیده ایم – صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است. دلیل این امر از این جهت درست است که وقتی روز خود را با صبحانه مناسب شروع می کنید ، روز شما پر از فعالیت ، هوشیاری و انرژی فراوان میشود.  هیچ چیزی به عنوان صبحانه “عالی” وجود ندارد ، اما تعریف دقیقی برای آن وجود دارد. صبحانه مناسب باید بین همه گروههای مغذی – پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی – تعادل برقرار کند تا بتواند نیروی محرکه مورد نیاز بدن شما را در صبح بدست آورد.

در حالی که ممکن است شما برای خوردن صبحانه همه چیزهای مناسب – غلات ، میوه ، تخم مرغ و غیره – را داشته باشید ولی آیا نیاز به افزایش تقویت سیستم ایمنی دارید؟

شیر شتر – تقویت کننده سیستم ایمنی است که باید به صبحانه خود اضافه کنید

در سراسر جهان و به ویژه در هند ، شیر شتر نقش خود را به عنوان یک غذای فوق العاده که دارای مزایای چند گانه ای برای بدن انسان است ، تکمیل کرده است. دو جزء اصلی آن – ایمونوگلوبولین ها و لاکتوفرین – سیستم ایمنی انسان را تقویت می کنند ، بنابراین بدن انسان را  از  بیماری های مختلف محافظت می کنند.

استفاده از شیر شتر به عنوان یک غذای فوق العاده چیز جدیدی نیست. در حقیقت ، شیر شتر به دلیل داشتن خواص معجزه آسا از نظر تامین مواد غذایی ودرمان بیماریها، ۵۰۰۰ سال است که بخشی از رژیمهای غذایی سنتی جمعیتهای عشایری در آسیا و آفریقا است. اکنون چون دنیا تمایل به مصرف غذاهای فوق العاده دارد ، دوباره استفاده از شیر شتر در حال افزایش است.

مزایای تغذیه ای شیر شتر

شیر شتر حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی از جمله آهن ، ویتامین C ، کلسیم و پروتئین است که نسبتا بسیار بالاتر از شیر گاو است که معمولاً مصرف می شود. در حقیقت ، شیر شتر سه برابر کلسیم و ده برابر مقدار آهن در مقایسه با شیر گاو دارد. به لطف این خواص ، نقش مهمی در تقویت ماهیچه ها و استخوان ها به ویژه در رشد کودکان و مادران دارد.

چربی کم

یکی دیگر از مزایای مهم شیر شتر این است که حاوی چربی کمتری نسبت به سایر انواع شیر حیوانات است. بنابراین ، می تواند برای کسانی که سعی در کاهش وزن یا حفظ وزن نرمال دارند ، کمک کند. این ماده از غلظت بالایی از اسیدهای چرب غیراشباع برخوردار است که به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کند. به عنوان یک پروبیوتیک طبیعی ، شیر به سلامتی بهتر دستگاه گوارش کمک می کند ، سلامتی کلی و ظرفیت مبارزه با بیماریها را در انسان تقویت می کند.

مقایسه شیر شتر با انواع دیگر شیر حیوانات

شیر شتر بسیار مغذی تر از شیر گاو است. همچنین بسیار سالم تر از شیر بز است ، که به عنوان یک جایگزین سالم تر برای شیر گاو مورد قبول است. تمایز دهنده کلیدی به نفع شیر شتر این است که حاوی کازئین A1 یا بتا-لاکتوگلوبولین نیست. این بدان معنی است که شیر توسط افراد داری عدم تحمل لاکتوز قابل مصرف است و به آنها این امکان را می دهد که از مزایای متعدد نوشیدن شیر استفاده کنند.

شیر شتر آسان ترین برای هضم است و هیچ گونه اذیت یا سنگینی را بعد از مصرف ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، شیر شتر به دلیل وجود ویتامین C از نظر طبیعی اسیدی است و این  باعث کاهش pH آن می شود. این مسئله منجر به جذب آسان مواد مغذی در روده می شود. بنابراین ، شیر شتر یک پادزهر مفید برای اختلالات معده یا روده است.

نحوه ترکیب شیر شتر در صبحانه روزانه خود

شیر شتر طعم خوشمزه و کمی شور دارد که به راحتی می توان آن را تهیه کرد. بنابراین ، شما به راحتی می توانید هر صبح یک لیوان شیر شتر بنوشید. به غیر از نوشیدن آن به صورت ساده ، می توانید پودرهای شیر طعم دار و طعم دار را نیز انتخاب کنید که انواع مختلفی از آن مانند شکلات و موز به چشم می خورد.

با داشتن یکسری از خواص نمکی ، شیر شتر افزودنی مناسب برای اولین وعده غذایی روز است. همراه با تقویت سیستم ایمنی و محافظت از بیماری ها ، همچنین به جلوگیری از طیف گسترده ای از بیماری های ناشی از فشار خون بالا تا دیابت کمک می کند. بدیهی است ، شیر شتر می تواند اطمینان حاصل کند که شما بهترین شروع روز را درهر روز دارید.

لینک منبع: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/can-having-camel-milk-in-breakfast-help-in-boost-immunity/articleshow/73043061.cms?fbclid=IwAR3eto02q8MYK10XgjOv2htI_9P7BjXoRLdXfEoC5Pyf3sGO2S570xm4nk0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *