شیر شتر هدیه ای از طبیعت و طلای سفید بیابان

نویسنده: دکتر عبدالرزیق کاکار

شتر برای تولید شیر اهلی شده بود.

شتر در اصل برای تولید شیر در اکوسیستم های خشن و سخت مناطق دیم شبه جزیره عربستان اهلی شده بود. بعداً ، صفت توانایی راه رفتن مهمترین معیار انتخاب استفاده از این حیوان گرانبها برای سفرهای طولانی عشایری (برای انطباق با چالش تغییرات آب و هوا) بود. شتر دوباره به وظیفه اصلی خود روی آورده و به یک حیوان پرورشی مدرن اما پایدار تبدیل شده است. شترهای پرتولید برای صفات شیردهی انتخاب و تکامل می یابند ، زیرا تقاضای بی نظیری برای شترهای شیرده بویژه در کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.

شیر شتر سیستم ایمنی فوق العاده ای را برای بدن تضمین می کند

پروتئین فوق العاده  شیر شتر (اسیدهای آمینه محافظ و ایمونوگلوبولین) تقویت کننده سیستم ایمنی و مزایای تغذیه ای برای رشد مغز است. لاکتوفرین نوعی پروتئین حاوی آهن است که اخیراً کشف شده است و نشان داده شده است که دارای اثرات ضد ویروسی ، ضد قارچ ، ضد التهابی ، ضد درد و ضد سرطان می باشد. بنابراین ، ترکیبی از لاکتوفرین (خاصیت اتصال باکتری و آهن) و لیزوزیم (آنزیمی که باعث تخریب دیواره های سلولی برخی باکتری ها می شود) سیستم ایمنی فوق العاده ای را تضمین می کند.

 شیر شتر و میکروبیوم روده

شیر شترمیکروبیوم(فلور طبیعی) روده را به دلیل دارا بودن پروبیوتیک های طبیعی ، باکتری های گابا و LA و سایر ترکیبات (هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است) متنوع می کند و به کنترل وزن ، سم زدایی بهتر بدن و تقویت کلی مغز و بدن کمک می کند. به عنوان یک تجربه شخصی ، (مصرف روزانه یک لیوان شیر شتر) شیر شتر باعث تقویت ایمنی و تقویت مقاومت بدن در برابر عفونت ها می شود (فکر می کنم هردو به دلیل تنوع بخشیدن به فلور طبیعی روده  و نانوبادیها و سایر پروتئین های ویژه).

شیر شتر  می تواند کشتی بیابان را از غرق شدن نجات دهد

داستان های موفقیت آمیز زیادی در مورد شیر شتروجود دارد که شترها  بطور پایدار در جوامع شترداران و عشایر در آفریقا ، بخصوص در شاخ آفریقا و آفریقای غربی زنده مانده اند. میزان پذیرش و تقاضای اجتماعی برای شیر شتر وجود دارد ، بنابراین روند رو به رشد جمعیت شتر در آن منطقه وجود دارد.

دنیای نوظهور لبنیات و فرآورده های شیر شتر

بسیاری از واحدهای لبنی شتردرمقیاس کوچک در مناطقی غیر از زیستگاههای اصلی شتر وجود دارد. لبنیات تازه شتر در ایالات متحده ، هلند ، آلمان ، استرالیا ، چین و … وجود دارد

شیر شتر باعث ایجاد درآمد بیشتر برای شترداران رایکا  در راجستان هند می شود. متأسفانه ، کاهش چشمگیر جمعیت شتر در این مناطق مشاهده می شود.  Ilse K. Rollefson عاشق شتر و فعال در این زمینه در حال تهیه شیر شتر برای نجات کشتی بیابان است. فرآوری و توسعه شیر شتر در هندوستان در حال انجام است و شرکتهای تجاری وارد این تجارت می شوند. غول لبنیات “آمول” یک برند شیر شتر را راه اندازی کرده و تقاضای زیادی برای این محصول در داخل کشور وجود دارد.

منبع: https://camel4milk.wordpress.com/camel-milk-is-a-gift-of-nature-and-a-white-gold-of-desert/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *