شیر شتر: واقعیت های تغذیه ای ، خطرات و فواید آن

نویسنده: Kim Ann Zimmermann

با اینکه شیر شتر به زودی در فضای لبنی سوپرمارکت محلی شما برای فضای قفسه با شیر گاو مبارزه نمی کند ولی در حال تبدیل شدن به یک کالای داغ است. برخی از متخصصان خواصی را ذکر می کنند که به گفته آنها ممکن است به مبارزه با تعدادی از بیماری ها از جمله دیابت ، سرطان ، زونا و اوتیسم کمک کند. هضم آن نیز آسانتر از شیر گاو است و باعث محبوبیت آن در بین مبتلایان به عدم تحمل لاکتوز می شود.

در حالی که طبق گفته دکتر میلی هینکل ، بنیانگذار انجمن شتر در آمریکا و سایت شتر شیر درایالات متحده که تحقیقات مربوط به صنایع شیر شتر را انجام می دهد، سازمان غذا و دارو آمریکا مصرف شیر شتر را در ایالات متحده تأیید کرده است ولی واردات محدود است و فقط در حدود ۳۰۰۰ شتر در ایالات متحده وجود دارد. چند مزرعه پرورش شتر در ایالات متحده وجود دارد ، از جمله مزرعه Troyer Family Farm و Oasis Camel Dairy.

ارزش غذایی

 طبق اطلاعات سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، که برچسب گذاری مواد غذایی را از طریق قانون ملی برچسب زدن و آموزش تنظیم می کند ، حقایق تغذیه ای مربوط به شیر شتر در اینجا آمده است:

Nutrition FactsCamel milk Serving size: 100 grams (3.5 oz)Calories46   Calories from Fat 17 *Percent Daily Values (%DV) are based on a 2,000 calorie diet.Amt per Serving%DV*Amt per Serving%DV*
Total Fat2g3%Total Carbohydrate 5g2%
Cholesterol6mg2%Dietary Fiber 0g0%
Sodium63mg3%Sugars 3g
Protein3g
Vitamin A2%Calcium15%
Vitamin C5%Iron1%

خطرات

یکی از مهمترین خطرات شیر شتر این است که در درجه اول به صورت غیرپاستوریزه  مصرف می شود. انستیتوی پزشکی سنت لوئیس (ICM) میزان مصرف شیر شتر را در شمال کنیا مورد مطالعه قرار داده است ، جایی که حدود ۱۰ درصد از مردم شیر شتر غیر پاستوریزه می نوشند و خود را در معرض تعدادی از عوامل بیماریزا قرار می دهند.

در این مطالعه شیوع بیشتر باکتری های بیماری زا در شیر شتر نسبت به شیر گوسفند و گاو مشاهده شده است. در این گزارش ، در کنیا ، این افزایش خطر با افزایش استفاده از شترها به عنوان حیوانات اهلی مطابقت دارد.

کیت توماس ایوب ، استاد کلینیک بخش اطفال در دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین گفت: نگرانی مربوط به مصرف خام است که برای شیر شتر ارائه می شود. من به هیچ وجه شیر خام را توصیه نمی کنم ، خواه از شتر ، گاو ، بز یا هر حیوان دیگر باشد. دلیل برای پاستوریزاسیون وجود دارد.

مقاله ای در مجله Science یک مطالعه را نشان داده است که آمده است که ویروس ایجاد سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) در شیر شتر یافت شده است. این مطالعه توسط گروهی از محققان شورای عالی بهداشت قطر صورت گرفته است.  در حالی که هیچ ارتباط خاصی بین افزایش خطر MERS و مصرف شیر شتر خام وجود ندارد ، آنها نسبت به مصرف غیر پاستوریزه شیر شتر احتیاط کردند.

مزایا

طبق گفته های لری چونگ ، متخصص تغذیه ثبت شده در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو ، تحقیقات نشان داده است که شیر شتر ممکن است برای مبتلایان به اوتیسم ، دیابت نوع ۱ ، آلرژی غذایی ، هپاتیت B و سایر بیماری های خود ایمنی مفید باشد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف شیر شتر باعث افزایش تولید آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن می شود و در نتیجه استرس اکسیداتیو در بدن کاهش می یابد. “مطالعات همچنین نشان داده اند که مصرف روزانه شیر شتر می تواند کنترل گلیسمی را بهبود بخشد و در عین حال نیاز انسولین به مبتلایان به دیابت نوع یک را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده در مجله Diabetes Research and Clinical Practice نشان داد که شیر شتر به عنوان مکمل انسولین درمانی باعث بهبود طولانی مدت قند خون و کاهش دوز انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ می شود.

در حالی که این تحقیق کافی نیست ، برخی از مردم شواهدی را ذکر می کنند که نشان می دهد که شیر شتر نیز در ارتباط با افراد مبتلا به اوتیسم بهبود یافته است. Livestrong.com به مطالعه ای که در نسخه ۲۰۰۵ ژورنال بین المللی توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ منتشر شده استناد کرده است ، با استناد به شواهدی از پیشرفت در کودکان بیمارمبتلا به اوتیسم که از شیر گاو به شیر شتر روی آورد ه اند.

در یک مطالعه کوچک از هشت کودک مبتلا به آلرژی غذایی که در مجله انجمن پزشکی رژیم اشغالگر قدس منتشر شده است ، نشان داده شده است که شیر شتر کمک می کند تا بر آلرژی شدید غذایی که در درجه اول مربوط به شیر گاو بود ، غلبه کند.

شیر شتر – و همچنین شیر بز – حاوی کازئین A2 بتا است. چونگ خاطرنشان کرد: بیشترین  شیر در آمریکا از گاوهای هلشتاین و فریزی تهیه شده است که شیری را تولید می کنند که در درجه اول حاوی کازئین A1 بیشتری نسبت به  بتا کازئین A2 است.

بتا کازئین A1 به یک پپتید شبیه به مواد مخدر بنام بتا کازومورفین -۷ (BCM-7) شکسته و تبدیل می شود. چونگ توضیح داد که BCM-7 سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند ، باعث التهاب در دستگاه گوارش شده و در ایجاد تشکیل پلاک شریانی نقش دارد. این بیماری در ایجاد دیابت نوع ۱ نقش دارد که احتمالاً مربوط به سرکوب سیستم ایمنی و نقش آن در التهاب دستگاه گوارش است.

از نظر تغذیه ای ، شیر شتر از نظر چربی کل و چربی اشباع کمی پایینتر از شیر گاو است ، اما در میزان کالری و پروتئین با شیر گاو برابر است. شیر شتر همچنین از شیر گاو  ویتامین C بیشتری برخوردار است اما شیر گاو هرگز منبع خوبی از این مواد مغذی نبوده است.

منبع: https://www.livescience.com/53579-camel-milk.html?fbclid=IwAR3Q_3gHIlL2Y2YzX7II2M3CuqabLFwUB62Jdyavm9mtVHhz8f7bY7rCQRk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *