ائتلاف جهانی برای شیر شتر

روز جهانی شیر ، برای اولین بار ، ائتلاف جهانی مصرف کنندگان شیر شتر ، متخصصان و تولید کنندگان لبنیات از ۳۵ کشور جهان لیوان مجازی را برای شیر شتر مینوشند. این نخستین باری است که شیر شتر از روز آغاز این روز از ۲۰ سال پیش در دستور کار جهانی جهانی شیر قرار دارد. فروش شیر شتر در حال رشد است، بر اساسی ایده آل ها، شیر شتر طبیعی تر،  دوستدار طبیعت و آب و هوا، یک انتخاب سالم لبنیات است.

اندازه بازار جهانی شیر محصولات شتر در سال ۲۰۱۹  معادل ۱۰٫۲ میلیارد دلار ارزش گذاری شده است. شیر شتر به  دلیل داشتن پروتئین های ضد التهابی ، محافظ قوی ، خاصیت ضد میکروبی و مغذی بسیار مورد توجه است و برای عدم تحمل لاکتوز بسیار مفید است.

دکتر برنارد فی  دامپزشک و رئیس ISOCARD ، انجمن بین المللی تحقیقات و توسعه شتر می گوید: پیش بینی می شود که بازار جهانی شتر بیش از ۱۰ درصد برای یک دهه آینده رشد کند ، بنابراین شیر شتر بیشتری در آینده خواهد بود.

فواید بی نظیر و منحصر به فرد  شیر شتر در سلامتی:

شیر شتر در طیف وسیعی از مسائل جسمی و رفتاری کارایی دارد و آن را به گزینه ای بسیار مؤثر تبدیل می کند. کریستینا آدامز ، نویسنده چندین نشریه در مورد شیر شتر و عضو هیئت تحریریه مجله  Journal of Camel Science اظهار داشت: والدین کودکان مبتلا به اوتیسم همچنان یک بازار مهم و رو به رشد هستند ، زیرا مطالعات نشان می دهد که شیر بی خطر و مؤثر است و می تواند منجر به پیشرفت های رفتاری و پزشکی شود.

دکتر طاهره محمدآبادی ، دانشیار ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ، گفت: اسیدهای چرب موجود در شیر شتر نیز برای قلب انسان بهتر هستند زیرا حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و غیر اشباع نشده تر از شیر گاو هستند.  شیر شتر نیز بهترین جایگزین برای شیر انسان و برای کودکانی که مبتلا به آلرژی شدید غذایی و یا اگزما هستند، می باشد.

بازار رو به رشد شیر شتر               

خاورمیانه و آفریقا بیش از ۶۰ درصد درآمد جهانی شتر را  دارند. سومالی ، اتیوپی ، سودان و کنیا بیشترین سرانه منطقه را مصرف می کنند. عربستان سعودی بزرگترین بازار جهانی شیر شتر با حدود ۳۳ لیتر در سال مصرف سرانه است. پیش بینی می شود که مصرف آمریکای شمالی سریعتر رشد کند زیرا مصرف کنندگان متبلا به دیابت به شیر شتر روی می آورند تا سطح قند خون خود را بهتر کنترل کنند.

صنعت لبنیات گاو به عنوان یک نیروی لابی خوب سازمان یافته و قدرتمند شناخته می شود. تاکنون بخش خصوصی شیر شتر بیشتر در امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) ، عربستان سعودی و موریتانی تأسیس شده است. اما با تغییر اوضاع و نگرانی های روز افزون مصرف کنندگان در مورد اخلاق و کشاورزی ، گله های شتر و تولید شیر شیر در سراسر جهان گسترش می یابند.

طی ۵۰ سال گذشته ، شترها بعد از گاومیش دومین رتبه رشد دامهای علفخوار را  در جهان داشته  و سالانه با رشد ۴/۵ درصدی رشد قابل توجهی در دهه گذشته در آفریقا (FAO) دارند. شترهای خاورمیانه و شاخ آفریقا به عنوان دومین  دام علفخوار در حال رشد در جهان بعد از گاومیش (FAO) هستند.

مناطقی در آفریقا به زیستگاه شتر تبدیل میشوند. حتی در جایی شترها قبلاً هرگز در آنجا نبوده اند، به عنوان مثال. اوگاندا و تانزانیا. محمد بنگمی ، کارشناس شتر فائو مستقر در تونس ، می گوید: در دنیا سنت و کاربردهای طولانی مدت زیادی در زمینه شتر در جهان وجود دارد ، اما ما به تحقیقات علمی بیشتری در مورد شترها به طور کلی و به ویژه در مورد شیر شتر احتیاج داریم.

در مواجهه با تغییر آب و هوا در خط استوا در کنیا و استرالیا ، بیشتر دامداران تجاری در حال تغییر و تحول دامداری خود به شتر هستند زیرا در اقلیم های سخت ، خشکسالی ،و شرایط آب و هوای  گرم راندمان  شتر بهتر است  و در بوته های باریک و بوته هایی که اکثر حیوانات مزرعه از آن تغذیه نمیکنند، شتر تغذیه میکند.

صنعت شیر شتر کمتر از ارزش واقعی آن است، اما می تواند با سایر درآمدهای ارزی در کنیا رقابت کند. دکتر جیمز چمبا نجاجا ، نایب رئیس انجمن شتر کنیا گفت: خشکسالی و این واقعیت که ۸۹٪ کنیا به عنوان سرزمین خشک و نیمه خشک طبقه بندی می شوند ، به این معنی است که بسیاری از دامداران باید دامشان را  از  گاو به شتر تغییر بدهند، حتی در جنوب کنیا.

هر ساله حدود ۳ میلیون تن شیر شتر به طور رسمی در سراسر جهان فروخته  و مصرف می شود. اما سطح تولید واقعی می تواند دو برابر باشد ، یعنی در حدود ۵-۶ میلیون تن در سال. یک نکته قابل توجه این است که ۷۰ درصد شیر شتر توسط صاحبان شتر مصرف می شود و هرگز به بازار نمی رسد.

شتر انسان ها را برای نسل ها در بیابان نجات داد. دکتر عبدالرازق کاکار ، متخصص لبنیات شتر مستقر در امارات متحده عربی از پاکستان و وبلاگ نویس Camels4All گفت: در مناطق خشک و هوای گرم بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد ، گاوها اذیت میشوند  زیرا برای تولید ۱ لیتر شیر ۸ تا ۵/۸  برابر بیشتر از شترها به آب احتیاج دارند.

عشایر گله دار شتر که قرن هاست شتر پرورش می دهند از شیر شتر نیز بهره مند می شوند. دکتر الیسه کوهلر-رولفسون ، هماهنگ کننده پروژه اتحادیه شتربانان  گفت: حمایت از پرورش  شتر از طریق مدلهای نوآورانه فرصت بسیار خوبی برای کاهش فقر و امنیت بهتر غذا در برخی از فقیرترین مناطق جهان است.

با توجه به همه این دلایل ، بهبود آب و هوا ، ارگانیک بودن و بالا بردن سطح ایمنی بدن ، لطفاً یک لیوان شیر واقعی یا مجازی را برای تجلیل از روز جهانی شیر بنوشید.

برای کسب اطلاعات در مورد محصولات شیر شتر در انگلستان / اروپا و سوالات مربوط به روابط عمومی ، لطفاً با موداسار یاسین در گروه هاپ در +۴۴ ۷۵۵۴۴ ۳۴۴۲۶ یا hello@humpgroup.co.uk – اینستاگرام: #Hump Group – Facebook: Hump Group

برای کسب اطلاعات ، عکس و مصاحبه با متخصصان شیر شتر در سراسر جهان ، لطفا با سامانتا بولتون در +۴۱ ۷۹ ۲۳۹ ۲۳ ۶۶ یا samanthabolton@gmail.com تماس بگیرید – توییتر:camel_wild و @ sambolton007

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *