ورود ۳ هزار میلیارد سرمایه به استان فارس با ایجاد مرکز پرورش شتر

معاون استاندار فارس گفته است: ۹۶ درصد اشتغال حاصل از راه‌اندازی مرکز پرورش شتر توسط سرمایه‌گذار قطری به طرف ایرانی می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به گفته برخی کارشناسان، می‌توان شتر را به خرما در بخش کشاورزی تعبیر کرد؛ چرا که این حیوان به دلیل شرایط خاص فیزیکی توانایی زندگی در شرایط سخت را دارد. این حیوان با کمترین هزینه ممکن برای نگهداری، به دلیل دستگاه خاص گوارشی منحصر به‌فرد خود، بی‌ارزش‌ترین گیاهان را از لحاظ تغذیه‌ای تبدیل به سلولز و انرژی می‌کند و در شرایط کم‌آبی نیز تا مدت‌ها هیچ نیازی به آب ندارد.

با وجود مزیت‌های بسیاری که پرورش شتر در این شرایط کم‌آبی دارد این صنعت در استان فارس مغفول مانده و ظاهراً سرمایه‌گذاری قطری برای راه‌اندازی مرکز پرورش شتر در این استان پیشقدم شده است اما حکایت پرورش شترهای قطری در استان فارس و جذب سرمایه‌گذار قطری با انتشار اخبار ضدونقیض برخی رسانه‌ها، ابهامات زیادی ایجاد کرده و در برخی از رسانه‌ها به ورود ۲۰ هزار نفر شتر از کشور قطر به یکی از شهرستان‌های جنوبی فارس نیز اشاره شده است.

این ادعاها و اظهارنظرها تحریک اذهان مردم و جامعه زیست‌محیطی را به دنبال داشته است؛ اما اصل ماجرا از چه قرار بوده است؟

طرح ایجاد مجتمع پرورش شتر در مرحله مطالعه است

حمید سلیمانی، مشاور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفته است: چندی پیش همزمان با سفر هیئتی از فارس به قطر موضوع پرورش شتر در مناطق بیابانی فارس مطرح و  مقرر شد به پیشنهاد مسئولان استان فارس مکانی برای پرورش شتر در این استان در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه این پروژه از طریق مرکز سرمایه‌گذاری فارس و معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس پیگیری می‌شود، می‌گوید: موضوع راه‌اندازی مرکز پرورش شتر در فارس در حد مذاکرات و انجام مراحل قانونی است اما برخی رسانه‌ها، بدون اطلاع از جزئیات این توافق، محدوده سرمایه‌گذاری را نیز مشخص کرده و با انتشار تصاویری از چرای شترها آن را به مراتع فارس نسبت داده‌اند.

سلیمانی می‌افزاید: با وجود این گفته‌ها و شنیده‌های ضدونقیص تاکنون هیچ محدوده‌ای از مراتع فارس به سرمایه‌گذار این پروژه واگذار نشده و حتی یک نفر شتر هم به فارس منتقل نشده است.

تأمین علوفه مورد نیاز شتران توسط سرمایه‌گذار قطری

پیش از این مدیرکل منابع طبیعی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم تأکید کرده بود که با رعایت تمام قوانین و مقرارت مربوط به فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران و همچنین در نظر گرفتن مقرارت محیط زیستی و قوانین منابع طبیعی، محدوده‌ای در اختیار این سرمایه‌گذار برای پرورش شتر قرار می‌‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه اگر این طرح با مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شود به منابع طبیعی استان هیچ ضربه‌ای وارد نمی‌شود و برای استان فارس نیز از نظر اقتصادی و جذب سرمایه منافع بسیاری دارد، می‌افزاید: تلاش شده در این طرح علوفه مورد نیاز از سوی طرف قطری تأمین شود.

۹۶ درصد اشتغال حاصل از اجرای طرح پرورش شتر متعلق به طرف ایرانی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس نیز گفته است: این طرح کاملاً در چارچوب قوانین سرمایه‌گذاری کشور انجام خواهد شد و طرح پرورش دام که نقطه شروع سرمایه‌گذاری قطری‌ها در فارس است اگر براساس بررسی‌ها و قوانین ما به سرانجام برسد منافع بسیاری برای استان فارس در پی دارد.

یدالله رحمانی با اشاره به اینکه از ابتدای مکان‌یابی این طرح تمام جوانب آن از جمله موضوع  تأمین آب مدنظر بوده، افزوده است: در تمام جلسات تشکیل شده برای بررسی این طرح مسئولان دستگاه‌های مرتبط نظیر جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست نیز حضور داشته‌اند و نظرات آنها نیز اعمال شده است.

به گفته رحمانی طرح پرورش شتر با سرمایه‌گذاری خارجی در قالب یک مجتمع مخصوص و زنجیره‌ای کامل برای تولید احداث می‌شود که شامل محل پرورش شتر، کشتارگاه ، بیمارستان دام و غیره است.

وی با بیان اینکه ۹۶ درصد اشتغال حاصل از این طرح متعلق به طرف ایرانی و قطعاً مردم مناطق محلی خواهد بود، گفته است: این طرح در قالب ۲ الی ۳ مجموعه اجرا می‌شود و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای این طرح مبلغی معادل ۲ الی ۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

آب مصرفی ۱۰ هزار نفر شتر کمتر از آبیاری یک مزرعه ۴ هکتاری ذرت است

هاله فولادفر، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس نیز در سخنانی به مطالعات و مقایسه کارشناسان استان فارس بین کاشت ذرت و پرورش شتر اشاره کرده و گفته است: براساس این تحقیقات مشخص شد که میزان آب مورد نیاز برای پرورش هر ۱۰ هزار نفر شتر معادل آب مصرفی یک مزرعه ۴ هکتاری کشت ذرت در طول ۴ ماه است که اگر این مقایسه در خصوص ظرفیت اشتغال نیز مدنظر قرار گیرد اجرای طرح پرورش شتر با اشتغال بالا منطقی و عقلانی‌تر به نظر می‌رسد.

به عقیده کارشناسان، با توجه به شرایط بحرانی خشکسالی در کشور مدیریت مصرف آب و اقتصاد فقط تغییر الگوی کشت در کشاورزی یا صرفه‌جویی در مصرف آب و اجرای طرح‌های مکانیزه آب نیست، بلکه با یک مدیریت برنامه‌محور می‌توان از چنین شرایطی نیز استفاده کرد و با ارائه و اجرای طرح صنعتی پرورش شتر در نهایت موجب تقویت اقتصاد روستاها به‌عنوان پایه اقتصاد جامعه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *