آغاز بحران انقراض شتر/ بی‌توجهی به پرورش سازگارترین دام در شرایط کم آبی

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-17 03:11:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-17 03:11:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

به گزارش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، سعید زیبایی با بیان اینکه جهان به سمت گرم شدن حرکت می‌کند و کم آبی در حال تشدید شدن است، اظهار داشت: با توجه به کاهش سطح بارندگی و سطح آب‌های زیر زمینی کشور، مسئله تنش آبی و گرم شدن دور از نظر نبوده و باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

شتر سازگارترین دام در بحران آبی

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی شتر افزود: در این میان برای زدودن تنش آبی باید در حوزه دامپروری از دام هایی استفاده کنیم که در راستای صرفه جویی در مصرف آب پیش گام باشند که می توان شتر را شاخص‌ترین حیوان در این زمینه دانست، چرا که این دام مختص بیابان است و در مقابل گرما و کم آبی بسیار مقاوم است.

وی با بیان اینکه شتر کم آبی را تا 3 هفته تحمل می‌کند، گفت: شتر در برابر تنش آبی زنجیره‌هایی را تولید می‌کند که با این معضل مقابله کرده و با توجه به گرمای پیش روی جهان، می توان از این حیوان به عنوان دام آینده یاد کرد.

زیبایی تصریح کرد: متاسفانه رشد پرورش شتر در کشور ما با کاهش 2.5 درصدی مواجه شده که با توجه به پتانسیل‌های جغرافیایی، این مسئله قابل دفاع نیست.

وی به کشورهای همسایه نیز اشاره کرد و گفت: کشور عمان از نظر رشد پرورش شتر و کشور عربستان از نظر رشد محصولات شتر موفق عمل کرده و در مقابل کشور ترکیه رشد منفی را تجربه کرده است.

وی تاکید کرد: ما به عنوان کشوری که پتانسیل زیادی در این زمینه دارد، باید برنامه ریزی های دقیقی انجام دهد تا نقش آفرینی خوبی در منطقه داشته باشد.

آغاز بحران انقراض شتر

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی شتر همچنین با بیان اینکه بحران انقراض شتر آغاز شده ، گفت: احتمال انقراض شتر دو کوهانه در کشور بسیار بالاست این در حالی‌است که شتر دامی اقتصادی بوده و در سرتاسر دنیا بعنوان یک گونه مقاوم، کم توقع و با پتانسیل بالا معرفی شده است.

به گفته وی اهمیت پرورش شتر در دنیا، باتوجه به افزایش اقلام خوراکی، کمبود مراتع و همچنین فرآورده‌های تولیدی منحصر به‌فرد این حیوان در مقایسه با دیگر حیوانات در حال افزایش است.

اشتغال پایدار در مناطق محروم کویری با “پرورش شتر”

 وی به موضوع اشتغال‌زایی نیز اشاره کرد و افزود: در مناطق محروم و کم برخوردار باید دامپروی شتر را رواج داد و از پتانسیل های بالای این حیوان برای اشتغال‌زایی بهره برد، از سویی دیگر مناطق مرزی ما اکثرا به صورت کویری بوده که لازم است با فعال کردن منطق اقتصادی دامپروری شتر در این مناطق رونق دهیم

مغفول ماندن پرورش شتر از چشم مسئولان

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی شتر در ادامه با بیان اینکه متاسفانه دامپروری شتر در میان مسئولان کم اهمیت شده است، افزود: رشد پرورش شتر در مقایسه با دام های دیگر مغفول مانده که لازم است شترداری سنتی به شترداری نوین تبدیل شود.

تنظیم سند چشم انداز 20 ساله برای پرورش شتر

وی ادامه داد: از طرفی مسئولان اقتصادی کشور باید به این نتیجه برسند که برای دامپروری شتر وام در نظر بگیرند که البته این موضوع در حال برنامه ریزی است.

به گفته وی بخش خصوصی رغبت کافی برای ورود به سرمایه گذاری در حوزه شترداری را دارد، اما راهکار دقیقی را پیش روی خود نمی بیند.

زیبایی با تاکید بر اینکه شترداران باید حمایت مالی شوند و در زمینه تحقیقات علمی برنامه ریزی دقیقی انجام شود، گفت: سند چشم انداز 20 ساله شتر تنطیم می شود تا ضرورت این دام برای اقتصاد به صورت دقیق بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *