فیلم ترس یوزپلنگ از شتر، برگزیده WLT انگلستان

camel011

ایرنا- فیلم ترس دو یوزپلنگ از یک شتر در پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی برنده اصلی مسابقه دوربین های تله ای World Land Trust انگلستان شد.

عطیه تک تهرانی هماهنگ کننده بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی روز شنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: موسسه World Land Trust انگلستان مرکزی است که اقدام به خرید زمین ها و مزارعی که در میان زیستگاه های حیات وحش واقع شده اند می کند.

وی افزود: وجود این زمین ها در میان زیستگاه حیات وحش موجب تکه تکه شدن آنها می شود از این رو با خریدن این زمین ها، آب بخش نیز به زیستگاه متصل و حیوانات به مرور به حیات اولیه خود باز می گردند.

تک تهرانی ادامه داد: این موسسه اقدام به برگزاری مسابقه ای در دو بخش فیلم و عکس از حیات وحش کرد که در این میان فیلم ترس سه توله یوزپلنگ از شتر در پناهگاه حیات وحش میاندشت در بخش فیلم برنده شد.

این فیلم نشان می دهد که دو یوزپلنگ برای آشامیدن آب به پای آبشخور می آیند که در این زمان شتری در حال آشامیدن آب است که یوزها با غرش شتر را تهدید می کنند که در این زمان شتر بدون توجه به غرش یوزها به خوردن آب ادامه می دهد.

تک تهرانی افزود: در این زمان شتر سرش را بلند می کند که این حرکت موجب ترس یوزها می شود به گونه ای که چند قدم با ترس به عقب می روند که صحنه جالبی را ایجاد می کند.

یکی از داوران در مورد این فیلم می نویسد: ‘ در این بخش از مسابقه هیچ گونه بحثی وجود نداشت، ما همگی در اولین مشاهده هم رای بودیم، داستان کوتاه باشکوهی که تنها و تنها با یک شتر آغاز می شود.’

هماهنگ کننده بخش پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: در رقابت WLT، تصویری از جگوار در پاراگوئه جایزه بهترین عکس را از آن خود کرده است، همین طور دو عکس دیگر در بخش های گونه در خطر انقراض و رفتار غیر معمول، برگزیده شده اند، در قسمت فیلم نیز یوزپلنگ آسیایی جایزه اصلی را از آن خود کرد.

چند ماه پیش نیز عکس یوزپلنگ نایبندان در مسابقه دوربین های تله ای مجله BBC Wildlife برنده شد و این بار فیلم ثبت شده از دوربین های تله ای انجمن یوزپلنگ ایرانی در دنیا مطرح و برنده مسابقه WLT شد.

یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی با نام علمی Acinonyx jubatus venaticus یک زیرگونه به شدت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون فقط چند قلاده از آن در ایران یافت می شود.

این حیوان در مناطق بیابانی در سطح منطقه زندگی می کرد و سال هاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که حدود 50 قلاده از این گربه سان ارزشمند در مناطق حاشیه کویر مرکزی از جمله خارتوران، نایبندان، دره انجیر و میاندشت ایران وجود دارد.

ایران از دهه ۱۹۷۰ به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی (ایرانی) شناخته شده است، یوزپلنگ ایرانی تنها نژاد این جانور است که یال دارد.camel012

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *