موردی از انتقال بیماری کرونا از شتر به انسان گزارش نشده است

راور – سرپرست شبکه دامپزشکی راور گفت: تاکنون هیچ موردی از انتقال بیماری کرونا از شتر به انسان گزارش نشده است.

علیرضا اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود بیماری های مشترک متعدد به انسان و حیوان اظهار داشت: برخی از این بیماری ها بسیار خطرناک بوده و می تواند سلاcoronaمت جامعه را به خطر بیاندازد.

وی ادامه داد: کرونا، هاری، تب مالت، جنون گاوي، آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و تب خونريزي دهنده کريمه کنگو از جمله این بیماری ها هستند.

اسلامی در خصوص بیماری کرونا اظهار داشت: راه های انتقال این بیماری از حیوان به انسان به خوبی شناخته نشده است.

وی پیشگیری را بهترین راه مقابله با بیماری ها دانست و ادامه داد: بنابراین افرادی که با حیوانات به ویژه شترها در تماس هستند باید در محل پرورش حیوان و یا کشتار آنها اصول بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

این مسئول اذعان داشت: استفاده از پوشش غیرقابل نفوذ برای دست ها، پوشاندن دهان و بینی با ماسک یا پارچه تمیز، شست و شوی دست‌ و صورت پس از تماس با حیوانات از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: براساس تحقیقات صورت گرفته شترهای آلوده به ویروس کرونا فاقد علائم بیماری بوده و حداکثر به صورت علائم خفیف بروز می کند.

اسلامی با اذعان به این نکته که تاکنون هیچ موردی از انتقال بیماری کرونا از شتر به انسان گزارش نشده است، ادامه داد: به علت اینکه بیماری کرونا در منطقه خاورمیانه به ویژه عربستان شیوع بیشتری دارد به آن نام ” سندرم تنفسی خاورمیانه” نیز اطلاق می شود.

وی عامل بیماری گفته شده را ویرورس کرونا دانست و یادآور شد: این بیماری در جامعه انسانی باعث تلفات شده و حتی مواردی نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

این مسئول با اشاره به عدم وجود درمان مشخص برای این بیماری یادآور شد: بیماری گفته شده در انسان باعث بروز تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات گوارشی می شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی راور ادامه داد: در حالت شدیدتر علائم بیماری به صورت عفونت شدید در ریه و بروز نارسایی در کلیه‌ها بروز می کند.

این مسئول یادآور شد: رعایت اصول بهداشت فردی از جمله مهم ترین راهکارها برای شیوع بیماری کرونا در جامعه انسانی است.

اسلامی اذعان داشت: پیشگیری از آلوده شدن مواد خوراکی به ترشحات حیوانات آلوده، استفاده از گوشت کاملا پخته و شیر جوشیده نیز باید از سوی مردم رعایت شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی راور قاچاق دام را در بروز بیماری مشترک بسیار تاثیرگذار دانست و اذعان داشت: به منظور كاهش بروز بيماري هاي باز پديد و نوپديد در جمعيت دامي و نهايتا جمعيت انساني؛ كنترل تردد غير مجاز دام  در استان کرمان و شهرستان راور تشدید می شود.

به نقل از خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *