سال جهانی شتر 2024: چگونه می تواند برای شترداران مفید باشد؟

نویسنده: Ilse Köhler-Rollefson

اواخر مارس 2023 است و هنوز هیچ برنامه ای برای جشن گرفتن سال بین المللی شتر (IYC) که مجمع عمومی سازمان ملل برای سال 2024 اعلام کرده است وجود ندارد. این وضعیت را با وضعیت آمادگی برای سال جهانی مراتع مقایسه کنید ;i دامداران که در سال 2026 اتفاق خواهند افتاد و تعداد زیادی از گروه‌های آماده‌سازی منطقه‌ای فعال قبلاً برنامه‌های فعالیت مفصلی را در یک ابتکار از پایین به بالا برای آنها طراحی کرده‌اند.

با توجه به شترها – که شامل دو شتر دنیای قدیم (باختری و درومدری) و همچنین چهار شتر جهان جدید (لاما، گواناکو، آلپاکا و ویکونا) است – هیچ رویکرد و هماهنگی وجود ندارد. مطمئناً در سال‌های اخیر، علاقه و تحقیق در مورد شترها افزایش یافته است و کنفرانس‌های منظمی برگزار می‌شود و شیر شتر به‌خاطر خواص تقویت‌کننده سلامتی آن تبلیغ می‌شود. تلاش‌هایی برای «تبدیل شتر به گاو» از نظر اهمیت جهانی، با تمرکز بر روی شتر به‌عنوان شتر، بدون در نظر گرفتن بافت اجتماعی-اقتصادی و زیست‌محیطی آن‌ها، وجود دارد. هدف اصلی افزایش عملکرد و عملکرد در شرایط کنترل شده است. مزارع لبنی در مقیاس بزرگ مانند امارات متحده عربی، با مداخلات پیشرفته از جمله تلقیح مصنوعی و انتقال جنین، به عنوان نمونه نشان داده می شوند.

نقشه ای که بسیاری از شترداران را نشان می دهد (کامل نیست) موجود در http://www.pastoralpeoples.org/pastoralist-map/

اما چنین دیدگاه‌هایی دامداران سنتی شتر را مستثنی می‌کند و برای ادامه سیستم گله‌داری آنها که تنوع ژنتیکی شگفت‌انگیزی از نژادها و گونه‌های شتر سازگار با شرایط محلی را ایجاد کرده است، کاری انجام نمی‌دهد. آنها در نهایت منجر به یکنواختی ژنتیکی خطرناکی می شوند که ما در بخش گاوهای شیری داریم و روابط نزدیک انسان و حیوان را که برای شترداران معمولی است نادیده می گیرند. اگر این مسیر را ادامه دهیم، شترها تبدیل به چرخ دنده‌ای در چرخ مزارع بزرگ می‌شوند که در آنجا فردیت خود را از دست می‌دهند و به عنوان ماشین‌های ورودی-خروجی تلقی می‌شوند. و جایی که آنها از نقش اصلی بوم شناختی خود یعنی تبدیل پوشش گیاهی کمیاب و پراکنده بیابانی به پروتئین حیوانی، جدا شده و در عوض با خوراک وارداتی رشد کرده در مناطق دورتر تغذیه می شوند.

شترداران در صحرای گبی مغولستان

سال بین المللی شترها فرصتی برای ایجاد مسیر توسعه متفاوت و اجتناب از خطاهای بخش لبنیات گاوی است. با تکیه بر دانش و اخلاق سنتی شترداران، فرصتی برای ایجاد یک رویکرد جدید، بدون ظلم، از نظر زیست محیطی سالم و جامعه محور برای لبنیات، بر اساس خطوطی که ما از طریق شرکت تولید لبنیات شتر خود Camel Charisma دنبال کرده ایم، فراهم می کند. ما با استارتاپ Nomadic Nutrition مرتبط شده ایم. اگر به طور گسترده‌تر مورد توجه قرار گیرد، مطمئن هستم که این مسیر به نفع دنیا خواهد بود و همچنین برای بسیاری از کسانی که در حال حاضر معتقدند برای اینکه افراد خوبی باشند باید گیاه‌خوار یا وگان باشند جذاب خواهد بود.

سازمان من، لیگ برای مردمان پاستورال (League for Pastoral Peoples)، میزبان دو نشست مقدماتی برای IYC بوده است که در آن افرادی که با شترهای جهان قدیم (درومداری) و شترهای جهان جدید کار می کنند، شرکت کرده اند. اطلاعات پس زمینه بیشتر در مورد IYC در این ارائه که اخیراً در کنفرانس صحرای آکسفورد ارائه کردم موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *