کلیات و دستورالعمل استفاده از شیر شتر در درمان بیماریها

نویسنده متن زیر یک مادر اوتیسم است که سالها در مورد شیر شتر کار و تحقیق کرده است. مواردی در متن مخصوص کشور آمریکا است که ممکن است با کشور ما متفاوت باشد.

استفاده از شیر شتر

قرن ها از شیر شتر به عنوان ماده ای شفابخش و غذایی بسیار مغذی استفاده می شده است. شیر شتر سرشار از ویتامین است و حاوی ایمونوگلوبولین ها، آنزیم ها و بسیاری از مواد دیگری است که می توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، با باکتری ها و سایر میکروب ها مقابله کرده و بهبودی از بیماریها را تقویت کنند. شیر شتر ممکن است در درمان بیماری های مرتبط با التهاب مفید باشد ، که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال طیف اوتیسم (ASD)
• اختلال کمبود توجه (ADD) ، اختلال بیش فعالی با کمبود توجه
• مشکلات دستگاه گوارش: بیماری روده تحریک پذیر ، بیماری کرون ، اسهال ، شل بودن مدفوع
• دیابت
• بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس
• عدم رشد
• آلرژی غذایی ، عدم تحمل و حساسیت
• تیروئیدیت هاشیموتو
• حساسیت به قند
• رشد بیش از حد مخمر یا برفک

•آسیبهای ناشی از شیمی درمانی ، کم خونی ، زخم های دهان و اثرات جانبی دیگر

• بیماری ماچادو-جوزف

• آسیب کلیه

• روماتیسم مفصلی

• آسیب کبدی

• اختلال عملکرد حسی

ویژگی های شیر شتر

مشخصات تغذیه ای

این جدول تجزیه و تحلیل تغذیه ای ۲۰۰ سی سی شیرخام منجمد شتررا ارائه می دهد. شیر شتر آمریکایی (ترکیبی از شیر ده شتر ، تهیه شده توسط مارلین ترویر) توسط یک آزمایشگاه مستقل.

آنالیز تغذیه ای ۲۰۰ سی سی شیر شتر خام منجمد

کالری ۱۰۷٫۳۶۰ کیلوکالری
پروتئین ۵٫۳۹۲ گرم
شکر ۸٫۲۹۶ گرم
کربوهیدرات ۱۰٫۹۵۶ گرم
چربی ۴٫۰-۴٫۶ گرم
ویتامین A  224.480 IU
آهن ۰٫۳۹۵ میلی گرم
کلسیم ۲۹۲٫۸۰۰ میلی گرم

مزه

اولین چیزی که مردم در مورد شیر شتر می پرسند این است که “طعم آن چگونه است؟” هنگامی که آن را امتحان می کنند ، معمولاً می گویند: “طعم آن درست مثل شیر است!” به این دلیل که شیر است. در بعضی از کشورها و بسته به رژیم غذایی شتر ، مردم طعم کمی از نمک و شوری را گزارش می کنند ، اما در شیر شتر در ایالات متحده مزه شوری  نیست.بعد از مدتی نوشیدن آن، متوجه خواهید شد که شیرهای منابع مختلف طعم های کمی متفاوت دارند. یاد خواهید گرفت که از آنها قدردانی کنید به همان روشی که مردم از پنیرهای خوب لذت می برند.

خرید و مصرف شیر شتر

خام ، پاستوریزه یا پودر شده؟

شیر خام شتر موثرترین و بهترین شکل شیر شتر است ، زیرا پاستوریزاسیون ممکن است برخی از ترکیبات بالقوه مفید را از بین ببرد. با این حال ، به دست آوردن شیر خام ممکن است دشوار باشد. شیر منجمد ، خشک شده با اسپری یا پاستوریزه (که فقط در ۱۵-۱۸ ثانیه در ۷۲ درجه سانتیگراد گرم می شود و نگهداری می شود) نیز می تواند برای درمان بیماری های مختلف موثر باشد و دارای ارزش غذایی عالی است. اگر شیر شتر پاستوریزه موثر به نظر نرسد ، شاید یافتن منبع بی خطر شیر خام ارزش داشته باشد.

اگر یافتن شیر مایع به سخت باشد ، شیر پودر شده شتر در بعضی کشورها موجود است. بسته های تک نفره در اروپا ، خاورمیانه و هند و بسته های بزرگتر مهر و موم شده در ایالات متحده و جاهای دیگر. شیرخشک به دو شکل خشک شده با اسپری و منجمد تولید می شود. تصور می شود که شیر منجمد خشک ، اجزای مفید (مانند ایمونوگلوبولین ها) بیشتری را نسبت به خشک شده با اسپری در خود دارد. شیر پودر شده  دارای پوسته های سفید یا کمی زرد است و ممکن است طعم بارزتری نسبت به شیر مایع داشته باشد. می توان آن را با توجه به دستورالعمل های روی بسته با آب درست کرد یا به سادگی با غذاهای مرطوب یا مایعات مخلوط کرد.

ایمنی

شیر خام شتر باید از گله هایی تهیه شود که به طور منظم از نظر بیماری هایی که می توانند بر روی انسان تأثیر بگذارند مانند بروسلوز و سل آزمایش می شود. (شترهای آمریکایی به بیماری MERS [سندرم تنفسی خاورمیانه] مبتلا نیستند که برخی از گله های کشورهای دیگر را درگیر می کند.) برای اطمینان از ایمنی شیر، نتایج آزمایشگاه رسمی، سوابق دامپزشکی و آزمایشات بچ شیر تولیدی را بخواهید. تأمین کننده شیر باید مستندهای شیری را که می فروشد ثبت و نگهداری کند. شما می توانید مستندهای شیرهای خریداری شده خود را نیز نگهدارید.

بررسی بهداشتی، نگهداری و حمل و نقل نیز برای اطمینان از ایمنی شیر بسیار مهم هستند. بیشتر تأمین کنندگان ایالات متحده استانداردهای ایالتی را برای آزمایش و بهداشت رعایت می کنند.

پاستوریزه کردن شیر در خانه

انجام پاستوریزه کردن شیر خام در خانه کار ساده ای است و در صورت شک و تردید در مورد ایمنی شیر یا کیفیت عرضه آن، ممکن است بهترین انتخاب باشد.

روش زیر توسط نانسی ابیدررحمانه ، بنیانگذار شرکت فرآوره های شیری  شتر Tiviski و پیشگام در تولید پنیر شتر ارائه شده است.از قابلمه متوسط و دماسنج آشپزی خانگی استفاده کنید. قابلمه  را از قبل گرم نکنید ، زیرا ممکن است شیر را سوزانده و طعم نامطبوعی ایجاد کند. شیر را در ظرف گرم کرده و به طور متناوب با دماسنج آن را آزمایش کنید. هنگامی که دما به۷۲ درجه سانتیگراد رسید ،ظرف را به سرعت از روی حرارت بردارید ، ۱۵-۱۸ ثانیه صبر کنید (با ساعت اندازه گیری می شود) ، و سپس شیر را در یک بطری یا ظرف مقاوم در برابر حرارت ، مانند یک شیشه یا شیشه فولاد ضد زنگ ، بریزید. برای سرد شدن سریع ظرف را در آب یخ غوطه ور کنید. شیر را در یخچال و در ظرف دربسته نگهداری کنید. این شیر قابلیت ماندگاری هشت تا پانزده روز در یخچال را خواهد داشت.

اولین بار می تواند مشکل باشد ، زیرا به نظر می رسد شیر به آرامی گرم می شود اما خیلی زود به دمای مناسب می رسد. در صورت گرم شدن بیش از حد ممکن است پوست چروکیده ای روی سطح آن ظاهر شود. اما تمرین در کمترین زمان شما را به یک متخصص تبدیل خواهد کرد.

ذوب و ذخیره سازی

شیر تازه شتر را باید در یخچال نگهداری کنید. طبق دستورالعمل های استاندارد ایالات متحده ، بهترین مدت مصرف در طی پنج تا هفت روز می باشد. با این حال ، بسیاری از مصرف کنندگان شیر تا چهارده روز مصرف میکنند. برخی از آنها طعم تند را دوست دارند و معتقدند که باکتری ها باعث این طعم مفید هستند. شیر یخ زده شتر را می توان با قرار دادن بطری در آب خنک در ظرفشویی یا ظروف آشپزخانه به مدت دو تا سه ساعت ذوب کرد. یک تایمر را به عنوان یادآوری تنظیم کنید تا بطری را بیرون آورده و در یخچال قرار دهید. شیر پودر شده شتر را می توان تا یک سال در یک مکان خشک و خنک مانند انبار نگهداری کرد. پس از آن می تواند مزه اش کمی ترش شود.

برخی از افراد سوال می کنند که آیا می توانند شیر منجمد را ذوب کنند ، آن را در ظروف کوچکتر قرار دهند و دوباره آن را دوباره منجمد کنند. من احساس می کنم این ممکن است تا حدودی به ترکیبات مفید شیر آسیب برساند ، اما بسیاری از کاربران گزارش می کنند که هیچ گونه نگرانی در این مورد وجود ندارد. اگرچه انجماد مجدد غذاهای کاملاً ذوب شده ممکن است خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد ، اما در قوانین فدرال، اگر شیر هنوز حاوی بلورهای یخ باشد یا بیش از دو ساعت در دمای بیش از ۴ درجه سانتیگراد نباشد ، مجدداً انجماد شیر را بی خطر می داند.  ممکن است  بافت و کیفیت شیر را از دست بدهید، اما شیر هنوز منبع خوبی برای تغذیه و احتمالاً مفید است. تامین کنندگان خرد شیر ممکن است مایل باشند شیر شما را در ظروف کوچکتر (احتمالاً با هزینه اضافی) به شما ارائه دهند. همچنین می توان یک بطری پلاستیکی را با چاقوی نان به دو نیم کرد (مراقب باشید!) و هر بار نصف آن را ذوب کنید.

هنگام مسافرت با شیر تازه یا یخ زده شتر، آن را در ظرف عایق بندی شده و بسته های فریزر فراوان بسته بندی کنید. اگر آن را در چمدان دستی در مسافرت با هواپیما حمل می کنید، گواهینامه پزشکی را به همراه داشته باشید تا مشکلی برای عبور از سیستم امنیتی فرودگاه نداشته باشید. اگر آن را در چمدانهای تحویلی به باربری بسته بندی کرده اید ، بطری های شیر را در کاغذ روزنامه بپیچید ، آنها را محکم بسته بندی کنید و با بسته های فریزر در یک ظرف عایق از نوع فوم بسته بندی کنید.

برای سفرهای بین المللی ، مقررات امنیتی بهداشتی واردات محصولات لبنی در کشور مقصد را بررسی کنید. ممکن است لازم باشد گواهینامه پزشکی را که نیاز درمانی شما را توجیه می کند تهیه کنید و همچنین برای بسته بندی، برچسب مواد غذایی را از تامین کننده شیر بگیرید.

استفاده از شیر شتر

چقدر؟

اگر سالم هستید و برای بالا بردن سلامتی خود به شیر شتر علاقه مند هستید و یا به دلیل اینکه شما در معرض یک بیماری خاص هستید، می توانید به میزان دلخواه شیر شتر را  بنوشید.

برای افراد با شرایط خاص، باید مقدار مصرف شده اندازه گیری و کنترل شود تا زمانی که میزان موثر و مشخصی تعیین شود. برای هر فرد یا هر شرایطی میزان مشخصی وجود ندارد. خواهید آموخت که از طریق آزمایش و مشاهده چه میزان شیر برای شما موثر است.

با کمترین مقدار مشخص شده در جدول زیر شروع کنید و هر روز بدن خود را با آن وفق دهید، روزانه  ۱۵ میلی لیتر  تا (۳۰ میلی لیتر به آن اضافه کنید و بدن خود را با افزایش شیر وفق دهید. اگر این مقدار به خوبی تحمل شد ، بدون هیچ عارضه جانبی یا جزئی، آن را هر روز ۳۰ میلی لیتر افزایش دهید تا با توجه به خواسته ها و نیازهای شخصی متناسب باشد. در صورت بروز عوارض جانبی ، ۱۵ تا ۳۰ سی سی در روز کاهش دهید تا بدن تنظیم شده و عوارض آن کم شود، سپس دوباره مقدار آن را افزایش دهید.

گزارش ها حاکی از آن است که نوشیدن بیش از دو فنجان در روز باعث افزایش اثربخشی در بیشتر شرایط شناخته شده نمی شود. با این حال ، کودکان و افرادی که با انتخاب محدود منابع غذایی ایمن مواجه هستند اغلب بیشترمصرف می کنند و مشکلی ندارند.

در زیر وعده های روزانه برای گروه های سنی مختلف کودک و بزرگسالان با شرایط مختلف پیشنهاد شده است. این موارد باید برای شرایط فرد تنظیم شوند. راهنمایی مربوط به مادران شیرده در بخش جداگانه ای در زیر آورده شده است.

پیشنهاد مصرف روزانه شیر شیر شتر برای کودکان

سن

۶ ماه – ۲ سال: ۱۵ میلی لیتر ، قابل افزایش تا ۱۲۰ میلی لیتر

۲-۶ سال: ۶۰-۱۲۰ میلی لیتر

۷-۱۰ سال: ۹۰-۱۲۰ میلی لیتر

۱۱-۱۷ سال: ۹۰-۱۸۰ میلی لیتر

توجه: مقدار شیر را با توجه به اندازه و وزن کودک و همچنین سن تنظیم کنید. اگر کودکی به غذاها بسیار حساس است ، با یک چهارم  تا یک دوم قاشق چای خوری شیر شروع کنید و تا حد تحمل یا نیاز به مقدار توصیه شده افزایش دهید. در صورت عدم بازگشت مجدد علائم ، می توانبه جای مصرف روزانه شیر را یک روز در میان مصرف کرد. مصرف بیشتر شیر را می توان در صورت لزوم برای استفاده های خاص مانند موارد تخلف در  رژیم غذایی مانند خوردن شیر گاو یا گلوتن در رژیم غذایی بدون کازئین و بدون گلوتن یا اگر قند ، کربوهیدرات یا سایر مواد غذایی باعث بیش فعالی ، بثورات یا علائم گوارشی می شود ، داد.

پیشنهادات روزانه شیر شیر شتر برای بزرگسالان با شرایط مختلف

شرایطمقدارنکات قابل توجه
مکمل عمومی یا پیشگیری کننده۱۲۰ میلی لیتر 
بیماری کرون۱ فنجان / ۲۴۰ میلی لیتر 
آرتریت روماتوئید نوجوانان۱۲۰ میلی لیتر + 
التهاب مزمن۱۲۰ میلی لیتر + 
دیابت (نوع ۱ و ۲)۱۲۰-۵۰۰ میلی لیتر) (در بیشتر مطالعات دیابت ، دوز توصیه شده شیر شتر ۵۰۰ میلی لیتر در روز بود که منجر به بهبود مارکرهای دیابت شد.)دوز انسولین را تنظیم کنید و محتوای تغذیه ای شیر (پروتئین ، چربی و غیره) را در نظر بگیرید و قند خون را قبل و بعد از نوشیدن آزمایش کنید.
بیماری ماچادو جوزف۴۸۰ میلی لیتر 
شیمی درمانی۲۴۰-۴۸۰ میلی لیتر- ممکن است زخم های دهان و التهاب را کاهش داده و به بهبودی بین دورهای شیمی درمانی کمک کند. 

توجه: در برخی شرایط شیر را می توان یک روز در میان یا در فواصل بیشتر مصرف کرد، به شرطی که علائم کنترل شود. روزانه اندازه مصرف و تعداد دفعات وعلائم بیماری خود را ثبت کنید ، سپس علائم را با  نتایج آزمایشگاهی که پزشک تجویز میکند مقایسه کنید. مقایسه نتایج آزمایشگاه با علائم بیماری شما، می تواند داده هایی در مورد مفید بودن شیرنشان دهد.

چه مدت طول می کشد تا شیر اثر کند؟

در بعضی از افراد ظرف هشت ساعت پاسخ مثبت نشان می دهد. برای دیگران، ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد تا فواید آن مشخص شود. شیر خام اغلب نتایج سریعتر و چشمگیرتری به بار می آورد. این شیر ممکن است بهبودی در همه افراد ایجاد نکند.

عوارض جانبی احتمالی

شیر شتر گاهی اوقات در برخی افراد علائم خفیف نامطلوب ایجاد می کند. از عوارض جانبی گزارش شده می توان به تحریک پذیری، بیش فعالی، اختلال در خواب، بیشتر حرف زدن یا پرحرفی، مدفوع شل یا تغییررنگ مدفوع، برافروختگی پوست و تیک های ملایم اشاره کرد. اینها به طور معمول با گذشت زمان کاهش می یابند و در صورت کاهش مقدار شیر از بین می روند. اگر اختلال در خواب ایجاد شد ، سعی کنید شیر را در روز مصرف کنید.

برخی از این تأثیرات ممکن است از توانایی شیر در از بین بردن عوامل بیماری زا ناشی شود: با از بین رفتن عوامل بیماری زا ، سموم از سلول های آنها آزاد می شود. این به عنوان واکنش die-off یا Jarisch-Herxheimer شناخته می شود که  گاهی اوقات با مصرف برخی آنتی بیوتیک ها  و درمان های ضد قارچی دیده می شود. علاوه بر این ، کاهش التهاب وعلائم اوتیسم ممکن است مشکلاتی را نشان دهد که قبلاً پوشانده شده بودند (مانند اختلال تیک متناوب).

آیا باید از آن برای همیشه استفاده کنم؟

مدت زمان ادامه استفاده از شیر شتر به واکنش فرد به آن بستگی دارد. من معتقدم اکثر افراد مبتلا به اوتیسم که تحت تأثیر رژیم غذایی هستند می توانند همیشه از شیر شتر استفاده کنند اما هزینه  آن می تواند این کار را دشوار کند. در برخی از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم، با بالغ شدن علائم ممکن است بهبود یابد و استفاده از شیر شتر کاهش یابد. برخی از بزرگسالان با مشکلات شدید دستگاه گوارش ، اختلالات سیستم ایمنی بدن ، عدم تحمل غذا یا آرتریت روماتوئید گزارش می دهند که برای مدیریت وضعیت خود به نوشیدن شیر نیاز دارند. بزرگسالان مبتلا به دیابت ممکن است با ادامه مصرف شیر شتر و هر داروی مورد نیاز افزایش قند خون را کنترل کنند ، اگرچه برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است با دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب (که ممکن است شامل شیر شتر باشد) بتوانند دارو را قطع کنند.

برخی از افراد مبتلا به آلرژی غذایی و عدم تحمل (لاکتوز) که شیر شتر را امتحان می کنند پس از قطع مصرف همچنان بهبودی قابل توجهی پیدا می کنند. تصمیم به قطع شیر شتر می تواند با مشورت یک پزشک آگاه یا متخصص آلرژی که مقالات علمی شیر شتر را مطالعه کرده است ، گرفته شود یا افراد می توانند این مقالات را خودشان بخوانند. گزارش هایی حکایت از بازگشت علائم سندرم Machado-Joseph با کاهش مصرف شیر شتر وجود دارد.

استفاده از شیر شتر برای کاهش علائم اوتیسم (ASD)

شیر شتر می تواند در کاهش علائم اوتیسم در برخی کودکان موثر باشد و بهتر است همراه با سایر مداخلات غذایی و درمانی استفاده شود. اما پرخاشگری و سایر علائم اوتیسم ممکن است با وقوع بلوغ و یا تغییرات دیگر بدتر شوند. برای کنترل پرخاشگری و تحریک ، گاهی استفاده منطقی از داروها ضروری است. پزشکان متخصص اوتیسم مانند متخصصان مغز و اعصاب و روانپزشکان می توانند چنین داروهایی را تجویز کنند.

آماده شدن برای استفاده از شیر شتر

موثرترین مداخله غذایی برای اوتیسم حذف کلیه محصولات لبنی از رژیم غذایی کودک است. این محصولات شامل محصولات لبنی گاو ، بز و گوسفند مانند آب پنیر ، کره ، کازئین و شیرخشک است. من توصیه می کنم تمام شیرهای سویا ، آجیل و برنج را نیز حذف کنید. کاهش مصرف کربوهیدرات ها و قندهای تصفیه شده و افزایش پروتئین ها و سبزیجات برای بسیاری از افراد مفید است و با دستورالعمل های بهداشتی مطابقت دارد. من همچنین یک رژیم غذایی ارگانیک را توصیه می کنم. حذف گلوتن ، پروتئین موجود در گندم و سایر محصولات غذایی  برای برخی از کودکان و بزرگسالان مفید است.

اگر متوقف کردن مصرف همه محصولات لبنی به دلیل نیازهای غذایی یا سایر محدودیت ها امکان پذیر نباشد ، یک روش این است که به تدریج آنها را با شیر شتر جایگزین کنید. به عنوان مثال ، می توانید هر روز ۳۰ میلی لیتر از مصرف شیر گاو را کاهش داده و با همان مقدار شیر شتر جایگزین کنید. این احتمال عدم موفقیت را کاهش می دهد ، اما قضاوت در مورد اثربخشی شیر شتر را دشوارتر می کند و ممکن است از مزایای آن تا زمان کامل شدن انتقال کاسته شود.

قبل از شروع شیر شتر ، رفتار کودک را مشاهده کنید و آن را با عکس و فیلم مستند کنید تا یک اساسی برای ارزیابی تغییرات داشته باشید . سوابق درمانی و سایر تاریخچه پزشکی و همچنین گزارشات مدرسه و ارزیابی های انجام شده را جمع آوری کنید.

آزمایش تحمل

اگرچه واکنش های آلرژیک به شیر شتر بسیار نادر است ، اما عاقلانه است که قبل از وارد کردن شیر به رژیم غذایی کودک این امکان را از بین ببرید. برای کودکانی که آلرژی شناخته شده و عدم تحمل غذایی شدید دارند ، آزمایشات باید تحت نظر پزشک ، ترجیحاً متخصص آلرژی انجام شود.  اما برای کسانی که واکنش زیادی نسبت به مواد حساسیت زا ندارند ، می توانید این کار را خودتان امتحان کنید. زمانی را انتخاب کنید که بتوانید کودک را به طور مداوم مشاهده کنید. یک پنبه را در شیر شتر خیس کنید و با باند یا نوار چسب پزشکی آن را به پوست بچسبانید (مکان های معمول بازوی داخلی بالای آرنج یا پشت است). آن را برای مدت زمان معینی در جای خود بگذارید. برخی فقط یک ساعت آن را میگذارند و برخی دیگر تا بیست و چهار ساعت. اگر در هر زمان قرمزی ، سوزش یا خارش ایجاد شد ، بلافاصله پوست را برداشته و بشویید. اگر چیزی نمی بینید ، به کارتان ادامه دهید.

معرفی شیر شتر

در هر زمان از روز می توانید  شیر شتر را  شروع کنید. بعضی از والدین ترجیح می دهند آن را با معده خالی برای تأثیر سریعتر بدهند ، اما همچنین می تواند با یک وعده غذایی سبک یا میان وعده همراه شود ، به خصوص اگر بیش فعالی یا تحریک پذیری شدید مشاهده کنید.

در ابتدا ممکن است خواب بهتر شود یا مختل شود. اگر در ابتدا واکنش های جانبی خفیف رخ داد ، مقدار شیر شتر را کاهش دهید. همچنین ممکن است بخواهید مارک متفاوتی از شیر را امتحان کنید ، زیرا ترکیب شیر بسته به رژیم غذایی شترها ، مرحله شیردهی و سایر عوامل متفاوت است و حتی مقدار کمی از مواد آلرژی زا از یک محیط خاص مزرعه می تواند باعث واکنش آلرژیک شود.

تنظیم مقدار مصرف بر اساس سن، اندازه و خصوصیات فردی

مقدار پیشنهاد شده را در جدول زیر با توجه به وضعیت کودک تنظیم کنید. تفاوتهای وزنی در بین بچه های اوتیسم رایج است. برخی از افراد به دلیل مشکلات تغذیه و سوءجذب مواد غذایی دچار کمبود وزن هستند. برخی دیگر ممکن است به دلیل اختلالات روده، داروها، بی تحرکی و رفتار اضافه وزن داشته باشند.

برخی از بچه های بدغذا (سخت غذا میخورند) و بچه هایی که رشد کم دارند، از شیر شتر اضافه وزن پیدا می کنند. برخی از بچه های سنگین وزن ممکن است لاغر شوند ، زیرا این شیر ، همراه با یک رژیم غذایی سالم ، می تواند به از بین بردن گرسنگی کمک کرده و سطح قند خون را تثبیت کند.

اگر کودک شما گاهی اوقات از غذاهایی استفاده می کند که باعث رفتارهای منفی مرتبط با اوتیسم و سایر علائم (پرخاشگری ، ناراحتی عاطفی ، سخت گیری، رفتارتحریک کننده [رفتار خود تحریک کننده ، مانند حرکت تکراری یا گفتاری]، بثورات، مشکلات گوارشی) می شود ، شیر شتر ممکن است آنها را بهبود بخشد، گاهی اوقات در کمتر از بیست دقیقه.

مشاهده

هنگام استفاده از شیر شتر ، یک دفترچه یادداشت بردارید ومشاهدات را یادداشت کنید و در مورد احساسات، زبان و سطح عملکرد کودک اشاره کنید. از رفتار کودک عکس و فیلم بگیرید. بزرگسالان ممکن است واکنشهای خود را ثبت کنند. برای ارزیابی تغییرات فیزیولوژیکی ، آزمایشات پزشکی جدیدی را درخواست کنید.

جذاب ساختن شیر شتر برای کودکان

از آنجا که بسیاری از کودکان به چشایی یا خیال بافی حساس هستند ، به آنها نگویید که شیر از شترها می آید (مگر اینکه بدانید برای آنها اهمیتی نخواهد داشت). ساده ترین راه برای شروع مصرف شیر شتر جایگزینی آن با شیری است که در حال حاضر مصرف می کنید (چه لبنیات و چه غیر شیر).

شکلات و شربت های دیگر را می توان با شیر مخلوط کرد. اسموتی ها و میلک شیک ها در بین بچه ها محبوب هستند و این مزیت را دارند که می توان آنها را در یک فنجان با درپوش با مخفی کردن به بچه ها داد (برخی از کودکان اوتیستیک می توانند کوچکترین تفاوتی را در بو یا ظاهر غذا تشخیص دهند). یا دستور اسموتی زیر را دنبال کنید یا مقداری بستنی بدون شیر را با شیر شتر مخلوط کنید ، یک نی گشاد بیاورید و با حداقل سر و صدا به کودک بدهید. (خیلی مشتاقانه رفتار نکنید ، زیرا ممکن است آنها به چیز دیگری مشکوک شوند.)

برخی از والدین ماست درست می کنند ، اما تهیه ماست با شیر شتر می تواند سخت تر از تهیه ماست با استفاده از شیر گاو یا بز باشد زیرا مایه های  مختلف ماست مورد نیاز است و شیر شتر به روش  شیر گاو لخته نمی شود (محصول بسیار شل و روان خواهد شد).

برای کودکانی که از نوشیدنی های دیگر به غیر از آب امتناع می ورزند (برخی از آنها وجود دارند) ، می توانید شیر را با سرنگ به او بدهید و از غذا یا اسباب بازی به عنوان تقویت کننده رفتار استفاده کنید. اگر آنها شیر را رد کردند ، آنها را مجبور نکنید. آن را به آرامی به غذاهایی مانند ماکارونی گرم و پنیر فاقد شیر اضافه کنید (درست قبل از سرو بدون حرارت، آن را هم بزنید) ، آن را روی غلات ، بلغور جو دوسر ، پنکیک یا کیک بریزید و کلوچه ها را در آن غوطه ور کنید. یا یک تکه میوه را در آن خیس کنید. برای موارد بسیار دشوار ، با یک متخصص کار درمانی یا تغذیه مشورت کنید و صبور باشید.

دستور اسموتی شیر شتر  CAMEL MILK SMUTTHIE

این دستورالعمل پایه  برای کودک یا بزرگسال مناسب است و یک نوشیدنی شیرین با طعم ملایم تهیه میشود (برای افزودن انرژی از آب میوه بیشتر استفاده کنید). شهد آگاو یک شیرین کننده با شاخص گلیسمی پایین است ، به این معنی که در بدن نسبت به شکر با سرعت بیشتری جذب می شود. (نمیدانم در ایران وجود دارد یا نه) آب نارگیل حاوی پتاسیم است و تقریباً نیمی از قندهای آب میوه را در خود دارد.

دستور غذا را می توان به راحتی دو برابر کرد. یک قاشق چای خوری شکر خرما جایگزین خوبی برای  آگاو است ، زیرا حاوی فیبر و پتاسیم است و از خرما خشک (به طور سنتی اغلب با شیر شتر سرو می شود) درست می شود. شکر خرما با میوه های موز و آناناس به خوبی جور و خوشمزه می شود. ممکن است از عسل به جای  آگاو استفاده شود ، اما عسل تمایل به تشکیل توده دارد. برخی از متخصصان تغذیه توصیه می کنند از میوه های کم اسید به همراه شیر شتر استفاده کنید (لیست آن را می توانید به صورت آنلاین پیدا کنید). در صورت تمایل می توان مکمل های غذایی پودر شده اضافه کرد ، اما ممکن است برای سهولت مخلوط شدن و پوشاندن طعم ، مایع و میوه اضافی مورد نیاز باشد. در صورت تأیید پزشک اوتیسم ، برخی از مکمل های غذایی پودر شده می توانند برای کودکان اوتیسم مفید باشند.

½ فنجان ( ۱۲۰ میلی لیتر) شیر شتر یا پودر شیر شتر مخلوط شده با آب

۱ فنجان ( ۲۴۰ میلی لیتر) میوه منجمد

¼ فنجان ( ۶۰ میلی لیتر) آب نارگیل

¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر) آب میوه یا اسموتی بطری پیش ساخته

۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) نکتار آگاو ، یا بیشتر برای مزه

همه مواد را در ظرف مخلوط کن بریزید. ۵-۱۰ ثانیه مخلوط کنید و بلافاصله میتوانید مصرف کنید.

شیر شتر برای مادران شیرده

پزشکان به مادران شیرده توصیه می کنند که مواد حساسیت زای احتمالی یا شناخته شده را از رژیم غذایی خود حذف کنند ، زیرا آنها می توانند این مواد را از طریق شیر مادر به نوزادان منتقل کنند. حذف فرآورده های لبنی (شیر گاو یا بز ، کشک ، ماست ، پنیر و کره) از رژیم غذایی مادر و جایگزینی آنها با شیر شتر ممکن است از واکنش برخی نوزادان به محصولات لبنی جلوگیری کرده و تحمل غذایی آنها را بهبود بخشد. در حالی که منبع خوبی از کلسیم و سایر مواد مغذی میباشد. مادران شیرده برای اطمینان از تغذیه مناسب باید با یک متخصص یا دکتر تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *