داستان من و شتر و روز جهانی شتر

داستان من و شتر و روز جهانی شتر

نویسنده: دکترعبدالرزیق کاکار – ۱۷ آگوست ۲۰۱۶

شتر بخشی از زندگی من بوده است. دیدن کاروانهای شتر ، حرکت عشایر و تجار نمک افغانستان تصویری نیرومند از شتر را در ذهنم ایجاد کرد. یک دهه قبل ورم مفاصل شدید (روماتیسم آرتریت) تقریبا مرا کشته و من قادر به حرکت از تختم نبودم. یک پیرمرد خردمند به من توصیه کرد که به منطقه پرورش شتر بروم و مرتباً شیر تازه شیر شتر بخورم. من زندگی جدید خود را با انجام این توصیه شروع کردم و به منطقه کوهستانی سلیمان بلوچستان پاکستان (سرزمین شتر) رفتم. من با شترداران زندگی می کردم ، از بودن با آنها لذت می بردم ، چیزهای زیادی در مورد شترها آموختم و مرتبا شیر شتر مصرف می کردم. من این دیدگاه را ایجاد کردم که شیر شتر داروخانه طبیعی است نه فقط  یک مایع سفید رنگ. خیلی زود و در مدت کوتاهی بهبود پیدا کردم و کوهنوردی را شروع کردم.

درد مفاصلم را فراموش کردم و در یک دوره کوتاه احساس یک شخص پر از انرژی و شاد  کردم. من به زندگی عادی بازگشتم و تصمیم گرفتم تا شتر و محصولات بی نظیر آن به ویژه شیر را بیشتر مورد بررسی قرار دهم. من به دانشگاه ملحق شدم و تز دکتری (۲۰۰۹) را در مورد توانایی تولید شیر شتر و الگوی شیردهی گله های شتر به پایان رساندم.

مستند سازی منحنی شیردهی گله شترهای بیبانی اولین مورد مطالعه در نوع خود در دنیای شتر بود. من با نتایج تحقیقاتم می دانستم که شتر واقعاً یک حیوان شگفت انگیز است و در گرم ترین و سخت ترین دوره زمانی که سایر حیوانات به سختی می توانند زنده بمانند شیر گرانبهایی تولید می کنند. کاهش تولید شیر در منحنی شیردهی حتی در گرمترین و کمبود خوراک  نیز به سختی نمی تواند اتفاق بیفتد. در کنار زیبایی شیر شتر و سایر محصولات ،شترداران را بسیار دوست داشتنی ، دلسوز و مهمان نواز دیدم. من دور ازخانه و خانواده ام با آنها خود را در خانه احساس می کردم. من از خودم دور بودم ولی خود را خیلی با طبیعت و افراد نرمال حس میکردم. من یک بار دیگر از شترداران ، کسانی که همیشه در شرایطی که حالم خوب نبود و از من میهمان نوازی گرم و پشتیبانی کردند ، تشکر می کنم.

احساسات بسیار خوبی را در مورد شتر شروع کردم و به فکر ارزش آن را به عنوان شفا دهنده طبیعی در همه جنبه ها کردم. حتی زندگی در نزدیکی شتر به من حس مراقبت و محافظت می دهد. از سوی دیگر ، با کمال تاسف،  احساس کردم درجامعه سیاست گذاران و مردم شهرها از ارزش واقعی شتر بی اطلاع هستند. احساس کردم اطلاعات و آگاهی در مورد شتر بسیار کمیاب است. به دوستان و همکارانم نزدیک شدم و مفهوم روز جهانی شتر را پیشنهاد کردم. سرانجام در مورد یک روز به عنوان روز جهانی شتر در آستانه گرمترین دوره سال ، توافق کردیم. روز شتر در ۲۲ ژوئن به عنوان روز جهانی شتر اعلام شد. ما از ۳ سال گذشته این روزها را جشن می گیریم. امسال تصمیم گرفتم داستان خود را بنویسم و از سایر همکاران می خواهم که داستان های خود را با شتر در میان بگذارند. دوباره روز جهانی شتر نزدیک می شود اما این بار در ماه رمضان است. من همچنین از کشورم و شترداران محبوبم دور هستم. من از همه شما می خواهم که آن روز آگاهی خود را در مورد شتر گسترش داده و از اهمیت شتر به جهانیان بگویید. چنین آگاهی راهی عالی برای جشن گرفتن  روز شتر خواهد بود. من مشتاقانه منتظر هستم که داستان های همکاران دیگر را به زودی قبل از روز جهانی شتر داشته باشم. من آن  ها را در صفحه وبلاگ خود منتشر می کنم.

منبع: https://medium.com/@raziqarkbiodiversity/my-camel-story-and-world-camel-day-22-june-ea49cc3ebca2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *