شیر شتر و اوتیسم: اتصال نقاط ژنتیکی

شیر شتر و اوتیسم: اتصال نقاط ژنتیکی

نویسنده: Ricki Lewis, PhD

بعد از خواندن کتاب جدید کریستینا آدامز دیوانه ی شتر : تلاش برای معجزه در دنیای اسرارآمیز شترها، ممکن است یک حیوان مورد علاقه جدید (متاسفم ، گربه ها و کرگدنها) داشته باشم.

بیشتر ما شترها را به عنوان کنجکاوی در باغ وحش می شناسیم. به عنوان جانوران بارکش و بسیار مناسب با آب و هوای گرم و خشک ، آنها در مسیرهای تجاری به ایجاد تمدن ها کمک کرده اند  و در واقع ممکن است در جهان به طور فزاینده و گرم و خشک ما شکوفا شوند. ما به پوست آنها ، گوشت و به ویژه شیر آنها اهمیت می دهیم.

شترها از نظر بیولوژیکی ناشناخته هستند. و به همین دلیل ممکن است شیر آنها برخی از جنبه های اوتیسم را کاهش دهد.

شیر شتر برای آمریکاییها عجیب به نظر می رسد ، اما شترها یک واقعیت زندگی در جاهای دیگر هستند. اگرچه ایالات متحده آنها را به عنوان حیوانات عجیب و غریب طبقه بندی می کند ، اما در واقع منشاء اولیه آنها در اینجا است. فسیل شتر در لس آنجلس یافت شده است. کریستینا به من گفت ، اما مخزن واقعی دانش در مورد شترها در فرهنگ های روستایی و دانشگاه های خاورمیانه ، آسیا و آفریقا یافت می شود.

شیر شتر بگیرید؟

در سال ۲۰۰۵ ، کریستینا در نمایشگاه کتاب کودکان در شهر اورنج کانتی  یک شتر دید. این حیوان به جای اینکه بچه ها را به سواری بدهد ، در نزدیکی نمایشگر لوسیون ها و صابون های ساخته شده با شیر شتر ایستاده بود. هنگامی که صاحب شتر شروع به سخن گفتن با  کریستینا کرد که شیرشتر دارای چربی ضد حساسیت است و به نوزادان نارس در خاورمیانه کمک می کند ، به یونا ۷ ساله نگاه کرد. او قبلاً چهار سال معالجه پر هزینه برای اوتیسم داشته است.

“آیا ممکن است به تقویت و راه اندازی مجدد سیستم ایمنی پسرم کمک کند و به بهبودی علائم اوتیسم او کمک کند؟”او به یاد می آورد که فکر می کرد که از ارتباط اوتیسم با عملکرد سیستم ایمنی آگاه است.  شیر و پنیر گاو باعث شد او دست و پا بزند و به به صورت دایره ای حرکت کند و  او این احساس امید بهبودی را دوست داشت.  جایگزین های گیاهی مانند برنج ، آجیل یا سویا باعث افزایش واکنش آلرژیک وی شدند.”

دیوانه شتر جزئیات سفر دو ساله کریستینا برای یافتن شیرشتر را شرح میدهد. هنگامی که او مصرف آن را به یونس را شروع کرد ، چهار اونس شیر شتر ، مخلوط با مواد غذایی مانند غلات. و رفتار یونس به سرعت تغییر کرد.

او آرام شد. کنجکاو. مراقب. کلام او احساساتی تر و متمرکز تر شد. او به جای چرخاندن آن ، سر خود را مستقیم نگه داشت. خوردن غذا مرتب شد ، نه به حالت آشفتگی. خودش لباس پوشید و شروع به برقراری تماس چشمی کرد. او حتی کفش خود را پوشید و کوله پشتی را برداشت و در اتومبیل رفتن به مدرسه آرامتر بود.

با دوز سوم ، یونس در طول شب می خوابید. وی گفت: “او روانتر ، اجتماعی تر و ملایم تر شد. در طی چند روز او می توانست از خیابان عبور کند بدون اینکه من او را نگه داشته باشم. در عرض چند هفته پوست او نرمتر شد. کریستینا یادآوری می کند: شیر همچنین باعث درمان تحریک پوست ، پریشانی ، حواس پرتی ذهنی ، بیش فعالی و درد معده می شود.

بنابراین او ابتدا تحقیق کرد و این یافته را انتشار داد در مقاله ای با عنوان  “Got Camel Milk?”  – شیر شتربگیرید؟ سپس در یک مقاله علمی به صورت گزارش موردی ،“Autism Spectrum Disorder Treated With Camel Milk,” اختلال طیف اوتیسم درمان شده با شیر شتر” ، که در مجله Global Advances in Health and Medicine منتشر شد. او پس از توصیف مشکلات اولیه یونس نوشت: “در ۱۰ اکتبر ۲۰۰۷ ، دو هفته قبل از دهمین سالگرد تولد پسرم ، او نصف فنجان شیر (۴ اونس حدود ۱۱۸میلی لیتر) شیر شیر یخ زده  را که ذوب شده بود را نوشید. مقالات پرونده موردی “بهبودهای پایدار علائم اوتیسم” در مورد یونس است که با نوشیدن نصف فنجان شیر شتر در روز از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ است.

سپس کریستینا سفر به جهان را آغاز کرد و به ارائه سخنرانی  در مورد شیر و اوتیسم و مشاوره با دانشمندان و دامپزشکان پرداخت. دیوانه ی شتر  غوطه وری او در دنیای شترها و ساربانان ، از مردم توارگ ، آمیش و سومالیاییها در آمریکا گرفته تا گله های هند ، دبی و ابوظبی است. او در هیئت تحریریه مجله بین المللی جدید علوم شتر مشغول خدمت است.

من خواننده کتاب دیوانه ی شتربودم و آن را دوست داشتم. من به عنوان یک دانشمند در جستجوی علم بودم و ناامید نشدم. کریستینا می گوید ، شیر در واقع تفاوت های شگفت انگیزی با سایر شیرها دارد ، اما از نظر طعم ، مانند شیر گاو است.

شترها مقدار زیادی می نوشند ، به مقدار کم ا درار می کنند ، حداقل تبخیر را دارند ، دارای پوشش  عایقی هستند ، و گلبول های قرمز خون آنها بر اساس مقدار آب موجود در جریان خون تغییر می کند. انتخاب طبیعی سازگاری با گرما ،مقاومت در برابر خشکی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش شدید و گرد و غبار را فراهم می آورد. دمای بدن از ۹۳٫۲-۱۰۴ درجه فارنهایت (۳۴-۴۰ ° C) است.

به عنوان یک دانشمند علم ژنتیک ، من عمیق تر در DNA کاوش کردم که نسخه های غیرمعمول پروتئین هایی را که ممکن است جادوی شیر شتر باشند و سایر جزئیات فیزیولوژی را توضیح دهد را رمزگذاری می کند. بخش عمده ای از اطلاعات زیر از مقاله Desert to Medicine گرفته شده است: مروری بر ژنومیک شتر و محصولات درمانی ، از سه محقق در دانشگاه امارات متحده عربی.

مبارزه با مواد افیونی آزاد شده از کازئین

نخستین مقاله علمی که کریستینا یافته بود ، “The etiology of autism and camel milk as therapy,”  “علت بیماری اوتیسم و شیر شتر به عنوان درمان” بود ، از محققان دانشگاه بن گوریون ، ریوون یاگیل و یوسف شاو. گزارشات والدین الهام بخش کار آنها بود.

آنها با تأثیر مواد مخدر مبتلا و بیمار شدند. کازئین ، فراوان ترین پروتئین شیر ، به قطعات پپتیدی تجزیه می شود. و یکی از آنها ، بتا کازومورفین -۷ که یک  مواد مخدر است. این بیماری می تواند از طریق روده “نشتی” یک فرد مبتلا به اوتیسم در خون وارد شده و وارد مغز شود. آیا این تجمع مواد مخدر در  مغز می تواند بر تعاملات اجتماعی و عدم علاقه به محیط اطراف تأثیر بگذارد؟

سایر پپتیدهای تجزیه کننده کازئین (β- کازئین و نه β- لاکتوگلوبولین) ، که در شیر گاو فراوان است ، ممکن است باعث حساسیت به شیر باشند.

تقویت کننده آنتی اکسیدان ها

محققان دانشگاه پادشاه سعود ، لیلا الایدی و نادرا الیاس ایلامین در گزارشی درسال ۲۰۱۳ نوشتند که شیر شتر آنتی اکسیدان های قوی را تحریک می کند که ممکن است علائم اوتیسم را کاهش دهد. مبتلایان به اوتیسم نسبت به استرس اکسیداتیو حساسیت بیشتری دارند و این صدمه از اشکال ناپایدار اکسیژن به نام رادیکالهای آزاد اکسیژن است.

محققان سطح سه آنتی اکسیدان را در خون ۶۰ کودک مبتلا به اوتیسم اندازه گیری کردند: سوپراکسید دیسموتاز ، میلوپراکسیداز و آنزیم مورد نیاز برای ساخت گلوتاتیون. طی یک دوره دو هفته ای ، ۲۴ کودک شیر شتر خام ، ۲۵ کودک شیر جوشیده شتر و ۱۱ کودک شیر شیر گاو را نوشیدند. این کارآزمایی از نوع  دو سو کور و تصادفی بود. نتایج به این صورت بود که  شیر شتر خام از نظر سطح آنتی اکسیدان و مقیاس رتبه بندی بهبود رفتاری برتر بود.

آنتی بادی های ویژه کوچک

شترها و انواع شترهای خانواده  خود مانند (llamas، alpacas، vicunas، and guanacos) آنتی بادیهای ریز در شیردارند که به آنها نانوبادی گفته می شود. بیشتر آنتی بادی ها یک یا چند زیر واحد شبیه حرف Y دارند. نانوبادی فقط دارای یک بازوی واحد شبیه حرف Y است ،این قسمت در آنتی بادی منطقه متغیر است  که گونه ها را متمایز می کند. در سال ۱۹۹۳ ، یک دانشجو نانوبادی های شتر را در یک دوره آزمایشگاهی در دانشگاه بروکسل کشف کرد و سرم خون شترها را تجزیه و تحلیل کرد. البته شترآنتی بادی های بزرگ هم ایجاد می کند.

نانو بادی ها می توانند در قسمتهایی از بدن نفوذ کنند که  آنتی بادی های حجیم تر این توانایی را ندارند که این خاصیت باعث شکست دادن ویروس ها و باکتری ها می شود. آنها به طرز حیرت انگیزی مانند آنتی بادی های مونوکلونال به نظر می رسند و به ویژه در کشف داروهای سرطانی  به عنوان ماده محبوبی درداروسازی  تبدیل شده اند.

نانوبادیهای شتر از جهش ناشی می شود که لولا هایی را که بازوهای Y شکل آنتی بادی های معمولی را به هم وصل می کنند ، برداشته شده  است. گاهی اوقات جهش چیز خوبی است!

محافظت بیشتر در برابر عفونت بر اساس وجود  پروتئین لاکتوفرین در شیراست که با هپاتیت C مبارزه می کند.

تحمل قند خون بالا

یک جمعیت گله دار شتر در هند ، Raika ، شیر شتر می نوشند و به دیابت مبتلا نمی شوند. به این دلیل است که شترها سطح قند خون بالا را تحمل می کنند و برخی از این توانایی ها به شیر آنها منتقل میشود.

P. Agrawal ، در کالج پزشکی SP ، Bikaner ، هند و همکارانش آزمایشات بالینی انجام داده اند که نشان می دهد شیر شتر باعث کاهش قند خون و هموگلوبین A1c (اندازه گیری سه ماهه قند خون) و در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ می شود و نیاز به انسولین را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد.

چگونه شترها  قند خون بالایی دارند اما HbA1C کم دارند؟ در بیشتر حیوانات ، زنجیره های بتا هموگلوبین در چندین نقطه گلوکز را متصل می کنند ، HbA1C را بالا می برند. این در شترها اتفاق نمی افتد. اگر اتصال گلوکز به هموگلوبین در بدن ما مانند Velcro (نام بازرگانی پارچه‌ی نایلونی به هم چسب که به جای زیپ یا چفت یا دکمه به کار می‌رود)است ، پس در شترها ، تماس بین چکمه و یخ لغزنده است.

صرفه جویی در آب

شیر به آب احتیاج دارد و شترها در حفظ آن استاد هستند. همانطور که کریستینا آن را توصیف می کند ، “سیستم خنک کننده خودمختار” ، آب بدن را از بینی شتر به دهانش می چرخاند. پلک های چند لایه و مژه هایی با ردیف مضاعف چشم را از گرد و غبار حفاظت میکند. “گلبول های بیضی بی نظیر و منحصر به فرد آنها براثر کمبود آب بدن فشرده می شوند و پس از تجدید آب، با آب مجدداً متورم می شوند و خون آنها در شرایط شدید کم آبی جریان می یابد.”

با تشکر از انواع ژنهایی که آنزیم های سیتوکروم P450 (CYP) را رمزگذاری می کنند ، شترها در بیابان خشک نمی شوند. آنها شترها را قادر می سازند تا ضمن تحمل شرایط نمکی بالا ، بدون داشتن فشار خون ، مقدار زیادی آب جذب کنند. کلیه های آنها کاملاً مستعد بازگشت آب هستند.

شیر شتر همچنین دارای مقدار زیاد انتقال دهنده عصبی GABA  و دارای لاکتوز کم است و ویتامین C بیشتری نسبت به شیر گاو دارد.

فراتر از شیر

  • سازگاری های حیرت انگیز شتر محدود به شیر آن نیست. در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد که ریشه در ژنهای حیوان دارند.
  • چرخه اوره از نیتروژن ، که برای تهیه پروتئین در برابر مواد غذایی محدود استفاده می شود ، محافظت می کند.
  • قلب مقدار زیادی پروتئین α آکتینین تولید می کند ، و این امکان را می دهد که از طریق نوسان و خیس شدن به طور پیوسته کار کند.
  • سطح آنزیم پیاده روی در مغز و کبد  را جهت منابع انرژی حفظ می کند.
  • پروتئین ویمنتین را در سلول های موجود در چربی کوهان ایجاد و انرژی را آزاد می کند.

تغییرات در موضوع شتر

حدود ۹۴٪ از ۳۵ میلیون شتر اهلی شده  جهان در شمال و شرق آفریقا ، شبه جزیره عربستان و جنوب غربی آسیا هستند. یک گروه شتر وحشی در استرالیا زندگی می کند. شترهای وحشی منقرض شده و در یک جنس جداگانه Camelops hesternus قرار دارند. آنها در آمریکای شمالی غربی سکونت داشتند.

حدود ۲ میلیون شتر دوکوهانه (Camelus bactrianus) در استپهای آسیای میانه زندگی می کنند و هر یک از آنها حدود ۱۰۰۰ پوند وزن دارند. کمتر از ۱۰۰ شتر دوکوهانه وحشی باقی مانده است. آنها حدود ۷۰۰۰۰۰ سال پیش از یک جد مشترک جدا شدند. امروز آنها در مغولستان و استان سین کیانگ در شمال غربی چین زندگی می کنند ، در منطقه ای که مدت ۴۵ سال یک سایت آزمایشهای هسته ای بوده است. در سال ۲۰۰۸ ، شترهای دوکوهانه وحشی به  عنوان گونه ای مجزا به نام Camelus ferus معرفی شدند.

هنگامی که شترهای یک کوهانه و دو کوهانه با هم آمیخته می شوند ، بیشتر فرزندان دارای یک کوهان هستند ، برخی یک شیب و شکاف کوچک در وسط کوهان دارند.

ژنتیک شتر

ژنوم شتر با جهش های بسیار زیادی قابل توجه است ، شاید به این دلیل که شترداران تولید مثل آنها را کنترل نکرده اند. انجام چنین کاری چالش برانگیز است.

قوام ژله مانند مایع منی شتر هم انجماد و هم استفاده از تلقیح مصنوعی را پیچیده می کند. با این وجود ، محققان عمان و فرانسه اخیراً گزارشی را در مورد پیشرفت های ژنتیکی احتمالی منتشر کردند: انتخاب صفاتی که سهولت استفاده از ماشین های شیردوشی ، ایجاد مقاومت در برابر عفونت ها ، بهبود توانایی مسابقه و بهبود زیبایی را دارند. به هر حال ، شترها موجودات پر زرق و برقی هستند.

اولین توالی ژنوم شتر ، که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ، نشان داد ۲۰٫۸۲۱ ژن در ۳۷ جفت کروموزوم در ژنوم شتر وجود دارد. حدود ۲۷۳۰ ژن در شتر نسبت به گاو ، که بسیاری درگیر کربوهیدرات و متابولیسم لیپیدها هستند ، سریعتر در شترها تکامل یافته اند. شاید انواع غیرمعمول به توانایی شتر در مصرف آب کمک کند.

محققان دانشگاه کویت در PLOS One گزارش دادند که DNA را از خون ، بزاق و موهای نه نفر شتر تجزیه و تحلیل کردند و نتیجه گرفتند که DNA فولیکول موی دم بهترین منبع بافتی برای ایجاد بیوبانک است. کنسرسیوم بین المللی شتر برای بهبود و حفاظت ژنتیکی موجب حفاظت از ژنتیک شتر می شود

ماست یخزده شتر بیار

شیر شتر ارزان نیست. شرکت تهیه کننده شتر شیرمقدار هزینه برای تهیه یک هفته ۳۶٫۹۹ دلار ذکر کرده است و همانطور که کتاب کریستینا توضیح می دهد ، انگیزه ای برای انجام یک کارآزمایی بالینی یا تلاش برای تکرار ترکیب جادویی طبیعت از ترکیبات شیر وجود ندارد. کتاب دیوانه ی شترشامل راهنما و راهنمای کاربر برای استفاده از منابع جهانی است.

شیر به صورت مایع ، منجمد و پودر موجود است. محصولات حاوی شیر شتر شامل کرم پوست ، پنیر ، بستنی ، شیر شکلات و شیرینی دلپذیر به نام barfi است که به معنی “برف” در فارسی است.

چه موقع شیر شتر به استارباکس می آید؟

منبع: https://dnascience.plos.org/2019/11/21/camel-milk-and-autism-connecting-the-genetic-dots/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *