رئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان خبر داد وجود 18 هزار نفر شتر در جنوب کرمان/ تأسیس مرکز مطالعات شتر در حوزه جازموریان

به گزارش خبرگزاری فارس از جیرفت، سید یعقوب موسوی عصر امروز در حاشیه جلسه هم‎اندیشی تدوین سند راهبردی توسعه شتر منطقه جنوب کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جامعه ایران شتر موجودی غریب و ناشناخته است و به صورت سنتی پرورش می‎یابد.

وی با اشاره به اینکه 18 هزار نفر شتر در جنوب کرمان وجود دارد، بیان داشت: با توجه به این ظرفیت عظیم طرح وسیعی برای گنجاندن توسعه شتر در سند اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم در دست اقدام داریم.

موسوی با بیان اینکه در زمینه تغذیه، مسائل به‎نژادی، بهداشت دام و استفاده از تسهیلات بانکی برای رونق صنعت شتر برنامه‎های گسترده‎ای داریم، تصریح کرد: مصرف گوشت ارگانیک، شیر شتر و سایر فرآورده‎های آن باید توسط رسانه‎ها و مطبوعات نیز فرهنگ‎سازی شود.

وی با تأکید بر تقویت منطقه جازموریان برای توسعه صنعت شتر افزود: مطالعاتی در بحث آمیخته‎گری شتر و ژنومیک نیز انجام گرفته است که امیدواریم با توسعه این صنعت صادرات محصولات و فرآورده‎های شتر به کشورهای همجوار به ویژه حوزه خلیج فارس فراهم شود.

موسوی عنوان کرد: با توجه به جمعیت فراوان دام شتر در جنوب کرمان تلاش می‎کنیم که یک مرکز برای مطالعات و تحقیقات در زمینه شتر در حوزه جازموریان تأسیس کنیم تا ارزش افزوده و اشتغال را در منطقه افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: در حال حاضر محصولات شتر جنوب کرمان بیشتر به کلان‎شهرها به ویژه تهران و اصفهان ارسال می‎شود.

وی با اشاره به اینکه طی مذاکره با یکی از کارخانه‎های شیر، مقرر شد تولید شیر شتر منطقه جنوب کرمان به تولید انبوه برسد، گفت: برای ارسال گوشت شتر به کلان‎شهرها نیز آمادگی لازم وجود دارد، اما تقاضا در بازارهای داخلی کم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *