تولید 13 هزارتن گوشت شتر در کشور

injaz

محمدرضا ملاصالحی روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، جمعیت فعلی شتر را 150 هزار نفر در مناطق کویری دانست و افزود: طبق برآوردها؛ ظرفیت تولید حدود 40 هزار تن شیر شتر نیز در کشور وجود دارد.
وی اظهار داشت: گوشت و شیر شتر سهم قابل توجهی در مصرف کشور ندارد اما در برخی مناطق به مصرف می رسد و شیر شتر نیز از جنبه طب سنتی برای درمان برخی بیماری ها به کار گرفته می شود.
وی با بیان آنکه نژاد بومی ایرانی شتر تک کوهانه است، گفت: درحال حاضر تعداد اندکی شتر دو کوهانه نیز در آذربایجان و اردبیل موجود است که برای افزایش تولید شیر و گوشت نیاز است جمعیت آنان افزایش یابد.
وی تصریح کرد: برای احیای جمعیت شتر دوکوهانه کشور، به تازگی تفاهم نامه ای بین ایران و مغولستان برای واردات شتر دوکوهانه جهت افزایش جمعیت شتر و اقدامات اصلاح نژادی آن به امضاء رسیده است.
وی اضافه کرد: طبق نظر سازمان دامپزشکی کشورمان در صورتی که مغولستان پروتکل های بهداشتی کشور ما را داشته باشد، تعداد اندکی شتر در حدود 100 نفر وارد کشور خواهد شد.
وی با بیان آنکه این درخواست هم اکنون مراحل اولیه خود برای اخذ پروتکل های بهداشتی را می گذراند، افزود: شتر دوکوهانه پتانسیل خوبی برای تولید گوشت دارد و تلاقی آن با شتر تک کوهانه می تواند منجر به افزایش وزن لاشه شود.
وی ادامه داد: واردات شتر به کشور ما به شرایط بهداشتی مناسب، قیمت، وضعیت حمل و نقل بستگی دارد و انتظار می رود توسط بخش خصوصی انجام شود زیرا امکان سرمایه گذاری در این بخش وجود ندارد.
وی درباره واردات شتر اصلاح نژادی گفت: تلقیح مصنوعی و انتقال جنین شتر دارای پیچیدگی های خاصی است که تاکنون در کشور مابه شکل آزمایشی صورت گرفته اما به طور حتم از لحاظ تجاری مشکلات خاص خود را دارد.
وی گفت: در حال حاضر نیازمند سرمایه گذاری برای راه اندازی واحدهای نیمه تعطیل برای پرورش، تامین سطوح مرتعی ضعیف و بیابانی و بازاریابی مصرف هستیم.
وی ادامه داد: شتر به لحاظ فیزیولوژی از جایگاه ویژه ای در تولید برخوردار است زیرا می تواند از علوفه کم ارزش مناطق کویری که دیگر دام ها قادر به استفاده از آن نیستند، بهره مند شود.
وی اظهار داشت: البته پرورش شتر و رشد جمعیت آن علاوه بر افزایش تولید گوشت و شیر می تواند در اکوتوریسم نیز برای کویرنوردی و گردشگری مناسب باشد که این نیز می تواند برای ساکنان مناطق کویری درآمدزایی قابل ملاحظه ای ایجاد کند.
ملاصالحی با بیان اینکه کشورهای همجوار ما همچون عربستان و امارات عربی متحده دارای واحدهای صنعتی و تخصصی پرورش شتر برای تولید شیر و گوشت هستند، افزود: هم اکنون تعدادی واحد نیمه صنعتی تولید شیر و گوشت شتر در کشور فعال و تعدادی درحال احداث است اما نیازمند الگوبرداری واحدهای صنعتی از کشورهای همجوار هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *