نیاز به واردات شتر به خراسان جنوبی نیست

1543038

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: نیاز به واردات شتر به خراسان جنوبی نیست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی دامپزشکی خراسان جنوبی، علیرضا رفیعی‌پور گفت: پرورش شتر نسبت به گاو و گوسفند بسیار کم هزینه‌تر است و ضریب مقاومت شتر نسبت به شرایط محیطی و بیماری‌ها بسیار بالاتر است و هر شتر نزدیک به 500 کیلوگرم و حداکثر یک تن گوشت قرمز تولید می‌کند و نگهداری پرورش شتر نسبت به گاو و گوسفند توجیه اقتصادی بالاتری دارد.

وی افزود: پرورش شتر در اقلیم ایران به ویژه در منطقه خراسان جنوبی به دلیل وجود بیابان‌ها و مناطق خشک و تغذیه گیاهان شور پسند موجود مفید است و خراسان جنوبی دومین قطب پرورش شتر در کشور است که خوشبختانه زیرساخت‌های پرورش پایدار و محکمی در استان در این حیطه داریم که نیاز به واردات شتر به خراسان جنوبی نداریم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: با وجود خشکسالی‌های چند وقت گذشته در خراسان جنوبی در حال حاضر با توجه به صنعت شترداری در استان، روی آوردن به این صنعت بیش از گذشته احساس می‌شود.

رفیعی‌پور اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل بیماری “مرس” که در کشورهای همسایه دیده شده به منظور جلوگیری و شیوع این بیماری اجازه خرید و فروش دام و شتر بین استان‌های کشور به ویژه خراسان جنوبی با سیستان و بلوچستان داده نمی‌شود.

وی افزود: بیماری مرس بین انسان و دام مشترک است و پشت مرزهای کشورمان وجود دارد و بعد از برطرف شدن این بیماری جابجایی شتر در تمامی استان‌های کشور بلامانع است و هیچ محدودیتی ندارد و ما به دنبال این هستیم که تمامی کشتارگاه‌های خراسان جنوبی در سه شیفت کاری فعالیت کنند تا ارزش افزوده گوشت و پوست شتر منافع بیشتری برای بهره بردار داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در وهله نخست اولویت با خراسان جنوبی و گوشت شتر باید در خود استان به مصرف برسد و در صورت مازاد به دیگر استان‌ها صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *