اولین شتر شبیه‌سازی شده جهان در انتظار فرزند

injaz

اولین شتر شبیه‌سازی شده جهان که در سال 2009 متولد شده بود، اکنون شش ساله شده و قرار است بزودی مادر شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، «انجاز» به معنی دستیابی، یک شتر تک کوهانه ماده و اولین نمونه شبیه‌سازی شده جهان است که در هشت آوریل ۲۰۰۹ به دنیا آمد و شبیه‌سازی آن در ۱۴ آوریل همان‌ سال در دبی اعلام شد.

پس از تولد انجاز، نمونه دی‌ان‌ای آن در آزمایشگاه ژنتیک و بیولوژی مولکولی در دبی آزمایش و با سلول حاوی تخمک اولیه مطابقت داده شد و ثابت شد که انجاز، شبیه‌سازی شده شتر اصلی بود.

دکتر «نثار وانی» از مرکز فناوری زیستی باروری در دبی اظهار کرد: ما بسیار هیجان‌زده‌ایم، زیرا انجاز اکنون باردار شده و انتظار داریم که در اواخر سال جاری فرزند خود را بدنیا بیاورد. این شتر به شکل طبیعی بارور شده که ثابت می‌کند شترهای شبیه‌سازی شده نیز می‌توانند مانند شترهای عادی بچه‌دار شوند.

تولید انجاز برای دانشمندان بسیار غرورانگیز بوده و پس از آن، شترهای دیگر از گونه‌های مختلف مانند شترهای مسابقه و شترهای زیبایی با موفقیت شبیه‌سازی شده‌اند.

فرآیند شبیه‌سازی می‌تواند دستاوردهای زیادی در پزشکی زیستی برای تولید پروتئین دارویی، تکثیر حیوانات برتر ژنتیکی و ویژگی‌های تولیدی افزایشی داشته باشد.

در سال 2012 یک شتر زیبایی با استفاده از مواد ژنتیکی برای تولید یک ملکه زیبایی شبیه‌سازی شد. شترهای زیبایی که برای ظاهر خوبشان جایزه دریافت می‌کنند، می‌توانند صدها هزار دلار قیمت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *