زیست 5000 شتر در بندرسیریک

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق هرمزگان، احمد جمالدینی صبح امروز در نشستی مرتبط با sirikپرورش شتر در منطقه شرقی هرمزگان، با بیان اینکه شهرستان سیریک از جمله مناطقی است که در کنار جاسک به عنوان مناطق مهم برای پرورش شتر در استان شناخته می‌شود، اظهار داشت: در این شهرستان هر ساله تعداد قابل توجهی شتر برای خرید و فروش پرورش داده شده و به استان‌های مجاور و حتی کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه چندین نوع و نژاد از شتر در شهرستان بندرسیریک وجود دارد، اضافه کرد: برخی از گونه‌های شتر برای فعالیت‌های ورزشی و برخی دیگر برای استفاده‌های مرسوم مشتری و متقاضی دارد.

بخشدار مرکزی سیریک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ارائه خدماتی در رابطه با توسعه پرورش شتر در شهرستان همواره مورد توجه بوده است، افزود: نگهداری شتر توسط ساکنان شهرستان نه تنها بر روی اقتصاد خانوارها تاثیرات مثبت و متعددی دارد، بلکه با صادرات آن به خارج شاهد ارزآوری مناسبی نیز به کشور هستیم.

وی با اشاره به خدمات صورت گرفته به این بخش از فعالیت‌های دامی گفت: طی روزهای اخیر با مشارکت خیران و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برای رفع مشکل آب شرب شتران در روستای میشی خط لوله‌ای به طول دو کیلومتر تهیه و جاگذاری شده تا بدین‌وسیله زمینه انتقال آب به مقصد مربوطه فراهم آید.

جمالدینی افزود: این لوله با هزینه 200 میلیون ریال و مشارکت 50 درصدی خیران منطقه تهیه و در اختیار شترداران قرار گرفته است.
وی گفت: شهرستان سیریک با داشتن پنج هزار نفر شتر و برخورداری از موقعیت بسیار مساعد مرتع و پوشش زیستی و چراگاهی یکی از مناطق مهم پرورش و توسعه صنعت شترداری در کشور به شمار می‌رود.
جمالدینی افزود: مهمترین مناطق پرورش شتر در سطح شهرستان روستاهای میشی، گز، زیارت حسن‌آباد، جیفری، سلمه‌ای، سیکویی، گونمردی، پالور، کندال و لبنی است.

شهرستان بندرسیریک واقع در بخش شرقی استان هرمزگان، در ساحل شمالی تنگه هرمز قرار دارد.

این شهرستان دارای طبیعی گرم و خشک است، اما با این وجود درختچه‌ها و گیاهان خاص اینگونه مناطق به دلیل وجود رطوبت از رشد خوبی برخوردارند که این امر سبب تامین تغذیه کم‌هزینه‌تر شتر در این منطقه با استفاده از ظرفیت‌های طبیعی منطقه می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *