مرکز نگهداری و پرورش شتر در ارومیه دایر شد

DSC_0477-300x209

طی ماههای اخیر یک مرکز نگهداری  شتر در یکی از مناطق حاشیه ای شهر ارومیه کار خود را آغاز کرده و به پرورش این حیوان نایاب در ارومیه می پردازد .

به گزارش ذوالفقار ، در ماههای اخیر یک مرکز نگهداری و پرورش شتر در منطقه  جارچی لو ارومیه و اطراف شهرک صنعتی این شهر ، فعالیت خود را  آغاز نموده که تعجب شهروندان و ساکنان این منطقه را برانگیخته است .

این مرکز که پیش از این به نگهداری ، پرورش و خرید و فروش اسب مشغول بود ، طی ماههای اخیر با خرید ۱۰ نفر شتر در کنار اسب ها ، اولین مرکز نگهداری شتر در ارومیه و بلکه استان آذربایجان غربی لقب گرفته است . ( تصویر فوق ، نمایی از چراگاه این حیوان در منطقه جارچی لو ارومیه ، نرسیده به شهرک صنعتی را نشان می دهد )

در حالی که شتر در میان اهالی منطقه آذربایجان و بخصوص شهر ارومیه هیچ کاربرد و استفاده ای ندارد و مردم این منطقه به خوردن گوشت و یا شیر شتر عادت ندارند ، دایر نمودن مرکز نگهداری این حیوان در ارومیه تعجب مردم منطقه را برانگیخته است . از سوی دیگر کشاورزان منطقه نیز برای حمل بار ، معمولاً از اسب یا قاطر بهره می برند و تا کنون مشاهده نشده است که در این منطقه  از شتر برای حمل بار یا مسافر استفاده نمایند .

مالک این مرکز در همین ارتباط در گفتگو با ذوالفقار اظهار داشت : در سالهای اخیر با توجه به پخش برنامه های مختلف از رسانه ملی و همچنین تبلیغات گسترده ، گرایش مردم به طب سنتی و داروهای طبیعی و غیر شیمیایی رشد چشمگیری داشته است ، بر همین اساس به دنبال مراجعات متعدد مردم به مراکز نگهداری حیوانات از جمله مرکز ما برای تهیه فرآورده های مربوط به حیوان شتر ، تصمیم گرفتیم تعدادی از این حیوان خریداری کنیم .

وی افزود : شیر ، گوشت ، مو و حتی فضله  شتر عمدتاً خاصیت درمانی و یا کاربرد کشاورزی دارند و پیش از این بیماران مختلف برای تهیه این فرآورده ها مجبور بودند با طی  مسافت های طولانی  به شهرهای جنوبی و گرمسیر کشورمان سفر کنند اما اکنون می توانند از شهر و استان خودمان این فرآورده ها را تهیه نمایند .

وی ادامه داد : فعلاً تعداد ۱۰ نفر شتر  از نزادهای اصیل و مرغوب از مناطق جنوبی کشور خریداری کرده ایم و در صورتی که مورد استقبال مردم و هم استانی ها واقع شود ، تعداد دیگری نیز خریداری خواهد شد .

منبع: ذوالفقار

یک دیدگاه در “مرکز نگهداری و پرورش شتر در ارومیه دایر شد

  • مرداد ۳۰, ۱۳۹۶ در۱:۴۶ ب.ظ
    پیوند یکتا

    سلام.ببخشید شما گوشت شتر هم میفروشبد.از کجا میتونم گوشت تازه ی شتر در ارومیه خریداری کنم؟

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *