استفاده از شتر برای درمان کرونا

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی اظهار کردند که آلپاکا(گونه‌ای لاما است که در آمریکای جنوبی) می‌تواند نوعی وسیله دفاعی علیه ویروس کرونا ارائه دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز،محققان از آنتی بادی‌های ساخته شده توسط آلپاکا (به نام نانوبادی) برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ استفاده کردند.

نانوبادی‌ها انواع کوچکتر و باثبات تری از آنتی بادی‌های گرفته شده از سیستم ایمنی شترها هستند. نانو بادی ها می توانند در مبارزه با این بیماری مؤثرتر باشند زیرا اندازه کوچک آنها به این امکان را می‌دهد تا در فضاهای روی پروتئین‌های ویروسی قرار گیرند.

ایده این است که نانولوله ها به اندازه کافی کوچک هستند تا بتوانند به پروتئین های سنبله دسترسی پیدا کنند.

سیدنی وایت هارت از محققان این مطالعه اعلام کرد که نانوبادی که می تواند اتصال پروتئین سنبله را به گیرنده سلولی آن مسدود کند، درمانی مؤثر برای کووید-۱۹ است. نانوبادی‌ها می‌توانند ایمنی مثبت را در انسان ایجاد و از این رو به مبارزه با عفونت SARS-CoV-2 کمک کنند. ایمنی ناشی از این شترها عمر کمتری نسبت به ایمنی ناشی از خود بدن ایجاد می‌کند.

نانوبادی ها ویژگی های بسیاری دارند که آنها را برای پیشرفت درمانی به ویژه برای COVID-19 ایده آل می کند.کوچک و پایدار بودن آن ها باعث می شود که راحت تر عمل کنند و با سرعت کم و مقادیر زیادی تولید می شوند. آنها همچنین به راحتی توسط سیستم ایمنی بدن قابل تحمل هستند و می‌توان به وسیله استنشاق آن را به ریه ها رساند.

آلپاکا (Alpaca) (نام علمی: Vicugna pacos) گونه‌ای لاما است که در آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. مانند لامای معمولی اهلی است ولی برعکس لاما که گوشی موزمانند دارد گوش‌های آلپاکا صاف است. پشم آلپاکا از پشم لاما نرمتر است. بهای مرغوب‌ترین پشم آلپاکا نزدیک به بهای کرک کشمیر معمولی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *