تلقیح مصنوعی شتر برای نخستین بار در خراسان شمالی انجام گرفت

camel010به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل عبدالله یوسفی اظهار کرد: خراسان شمالی یکی از استان های پرورش دهنده شتر در کشور می باشد که دارای مناطق خاصی برای پرورش شتر نیز است.

وی افزود: هم اکنون سه هزار و 200 نفر شتر در شهرستان اسفراین و مانه و سملقان پرورش داده می شود.

وی گفت: اداره کل جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای اصلاح نژاد گله های شتر در استان از سال 1390 اقدام به شناسایی و ثبت مشخصات گله های موجود کرده است.

وی افزود: با هدف افزایش تولید گوشت قرمز (شتر) 50 نفر شتر یک کوهانه (ماده) با اسپرم شتر دوکوهانه تلقیح مصنوعی شدند.

وی گفت: این امر برای اولین بار در استان در اواخر بهمن ماه سال جاری توسط یکی از اساتید برجسته کشوری در روستای چهل دختران اسفراین انجام پذیرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش از زایش گله های نوترکیب ایجادشده در استان از آمیزش دو نژاد رومانوف و مغانی در سال 93 استان نیز خبر داد.

یوسفی افزود: خراسان شمالی یکی از مناطق مهم و مستعد پرورش گوسفند در کشور است که طرح ملی پرورش گوسفند از سال 1389 در استان اجرا می شود.

وی گفت: در این طرح با هدف تولید نژاد نوترکیب در سال جاری هزار و 500 راس میش مولد، لاپاراسکوپی گردیدند و زایش گله ها از 20 بهمن ماه سال جاری آغاز شده که نتاج ماده آنها درآینده به عنوان مولد برای تولید گوسفند نوترکیب خواهند بود.

در استان خراسان شمالی واقع در شمال شرق کشور بیش از دو میلیون راس دام سبک و سنگین وجود دارد.

استان خراسان شمالی با جمعیت 867 هزار نفر که 48.5 درصد آن در مناطق روستایی و عشایری سکونت دارند یکی از قطب های دامپروری کشور محسوب می شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *